Americké ministerstvo energetiky (DOE) oznámilo investice v hodnotě 600 milionů dolarů do nového superpočítače, pojmenovaného Frontier. Dodali, že stroj umožní „extrémní měřítko vědeckých snah“ vést k „průlomu ve vědeckých objevech, energetickém zabezpečení, ekonomice a národní bezpečnosti.“

jaderná energie - Nová hranice výpočtů v Oak Ridge - Zprávy (Simulating small modular reactor ORNL) 1
Jeden z výstupu simulace ExaSMR (Zdroj: ORNL)

Stroj bude zřízen v hlavním výpočetním zařízení v Oak Ridge. Jedná se o kancelář ministerstva energetiky zřízenou k zajištění výpočtů. Celé zařízení bude připraveno k prvnímu použití již v roce 2021, informoval generální ředitel národní laboratoře Oak Ridge (ORNL), Thomas Zacharia. DOE sdělilo, že Frontier bude nejrychlejším počítačem na světe. Díky němu bude možné provést až 10^18 výpočtů za sekundu. Frontier následuje superpočítače Jaguar, Titan a Summit, všechny provozované DOE a všechny nejrychlejší své doby.

Frontier bude složen ze 100 možnými sloty pro procesory AMD EPYC a grafickými kartami Radeon. Na každý procesor budou připojeny čtyři grafické karty. Zařízení bude využíváno k výpočtu náročných aplikací, či výzkumu umělé inteligence.

Projekt ORNL s názvem ExaSMR bude například počítán na tomto superpočítači. V rámci projektu budou prováděny Monte Carlo simulace malých modulárních reaktorů. Výpočty jsou však nyní omezeny pouze na simulace spouštěcích stavů reaktorů. Se silou superpočítače Frontier bude výzkumný tým schopen počítat jakékoliv provozní stavy malých reaktorů SMR, dodal hlavní propagátor Steve Hamilton.

Amitava Bhattacharjee z Prinstonské laboratoře fyziky plazmatu sdělila, že by umožnila jeho týmu pokusit se vytvořit model celého tokamaku s přesnými rovnicemi, které by popisovaly každou část plazmatu. Předpovědi, které můžeme získat těmito simulacemi jsou opravdu důležité pro reaktor ITER k zajištění jeho nejvyššího potenciálu.

Architektura počítače umožní mnohem přesnější simulace minutových struktur a základů v materiálech pro 3D tisk, dodal John Turner z ORNL. Jacqueline Chen z národních laboratoří Sandia sdělila, že bude moci používat zařízení Frontier jak při simulacích, tak také při výuce strojů, výzkumu umělé inteligence a modelování procesů vznětového motoru.

DOE sdělilo, že tito a další výzkumníci budou schopni přenést svou práci z počítačů Summit na Frontier, poté, co bude stroj v provozu.

Zakázka ve výši 600 milionů dolarů zahrnuje technologický rozvoj, centrum excelence, několik systémů včasného dodání, hlavní systémy superpočítače Frontier a mnohaletý systém podpory. Dodání hlavního systému se očekává v roce 2021 a jeho přijetím v roce 2022.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..