Will Davis, člen Board of Directors NS Savannah Association, pracuje jako konzultant Global American Business Institute. Píše populární články o palivovém cyklu, historii jaderných elektráren a novodobých technologiích. Také je členem provozovatelů reaktoru na USS Simon Bolivar. Na začátku roku 2019 formoval 5 projektů, které jsou důležité pro vývoj jaderných technologií budoucnosti. Projekty jsou seřazeny od nejpopulárnějšího k nejméně populárnímu.

jaderná energie - List přání jaderné energetiky pro rok 2019 - Zprávy (Kashiwazaki Kariwa) 1
JE Kashiwazaki-Kariwa (zdroj: WNN)

Projekt ZEC, neboli Zero Emission Credits, se nyní zdá horkým kandidátem při udržování stávající jaderných elektráren v provozu. Navíc vidíme, jaký trend v jejich používání vzniká alespoň ve dvou státech právě nyní. Rád bych, aby se taková politika stala standardem na národní úrovni. To neznamená zbavit se státních práv, ale jedná se o představu, že by všechny státy začaly chápat existenci spolehlivé dispečerské síly, která by udržela stávající jaderné elektrárny v provozu kdykoliv je to možné a nezbytné. Rád bych viděl, že většina států navrhuje, diskutuje, zvažuje a přijímá projekt ZEC jako svůj vlastní návrh s myšlenkou zachovat jaderné elektrárny v provozu i letos.

K-K 6 a 7 (Kaschiwazaki Kariwa 6 a 7). Japonská společnost TEPCO zoufale potřebuje spustit dva pokročilé varné jaderné reaktory (ABWR) v jejich jaderné elektrárně Kaschiwazaki-Kariva, postavené v západním Japonsku, aby se společnost dostala z veřejného vlastnictví, které ji přináší mnohem menší zisky. Zatímco společnost, bojující o svou existenci, učinila při znovu spouštění jaderné elektrárny velký postup, stále se topí jak v problémech spojených s fukušimskou elektrárnou, tak s veřejným míněním. Tento rok bych rád viděl, jak TEPCO spouští nové betonářské práce, potřebné pro splnění nových dozorných požadavků, a stanoví pevný termín znovu spuštění těchto bloků, který bude během následujících 2 let.

Kdokoli, kdekoli? Rád bych v roce 2019 viděl alespoň jedno hlavní americké zařízení oznámit, že stále zvažuje „možnost“ stavět velké jaderné elektrárny s výkony až 1000 MW elektrických. Zrušení rozšíření jaderných bloků v elektrárně V. C. Summer a následný propad spojený s prodloužením provozu elektrárny Vogtle zapříčinily, že mnohé firmy odepsaly všechny jiné technologie, než SMR a Gen-IV. Myslím, že se jedná o chybu. Mojí první nadějí bude DTE a třetí blok elektrárny Fermi, ale nejsem vybíravý. Dokonce i několik japonských společností se přesouvá k ještě nedokončeným zařízením a diskutují o zahájení výstavby zařízení. Tuto skutečnost oznámily, ale výstavba prozatím neprobíhá.

Druhý reaktor SMR. Je úžasné, že projekt reaktoru NuScale se nyní zabývá výstavbou prototypového reaktoru v NRTS, vlastně INL, pro demonstraci svého opravdu inovativního konceptu malého modulárního reaktoru a výstavbu jaderných elektráren. To, co bych si přál vidět v tomto roce je druhá firma, která by se zavázala, jako soukromá společnost, bez vládního propojení, s možnou výjimkou záruk půjček, ke spuštění EIS a začátku licenčního procesu pro druhou elektrárnu s malými modulárními reaktory NuScale.

Jižní Korea je kolem. Pokračující vliv Moon Jae-Ina pro odstavení jihokorejských jaderných elektráren a zastavení výstavby dalších elektráren tlačí národního výrobce elektřiny a dodavatele KEPCO do úzkých a značně to snižuje schopnosti země vyvážející jadernou technologii. Po desetiletí se Jižní Korea snažila s Japonskem, světovým producentem a vývozcem kvalitních produktů, držet krok. V tomto modelu měl výběr obrovského množství nenákladných jaderných elektráren klíčovou funkci, stejně jako v případě Japonska. Neodůvodněná a přehnaná reakce na nehodu jaderné elektrárny Fukušima, vedly Moon Jae-Ina k přehodnocení energetické politiky na pro obnovitelné zdroje a proti jadernou platformu. (Kromě toho: Zatímco mnoho jaderných zastánců v USA vyzývají komunitu, aby neupřednostňovala obnovitelné zdroje energie, ale místo toho se snažila spojit obnovitelné a jaderné zdroje energie dohromady, Moon Jae-In byl zvolen při přesně opačném předpokladu: Obnovitelné zdroje energie by měly přijít, ale jaderná energie by měla být využívána již teď.) To, co se stalo teď, je, že celý závazek Jižní Korey k jaderné energetice je vážně zpochybněn v otázce vývozu jejich komerčního velkého jaderného reaktoru s výkonem 1000 MW elektrických. Tento strašlivý zvrat korejské jaderné základny není izolovaný, vládní politika poškozuje mnoho oblastí korejského obchodu a společnosti. Stejně, jako moje první přání, bych rád viděl Moona přijít a usoudit, že tato protijaderná politika je jasnou chybou a zvrátí ji. Neexistuje jasnější fakt, že korejská veřejnost chce jaderné elektrárny a nízké ceny za elektřinu. Existují zde dokonce i komunity, kde by měly být postaveny jaderné elektrárny, o kterých se dnes velmi mluví, jelikož byla jejich výstavba zrušena. Jak často se toto historicky dělo? Moon Jae-In a jeho strana potřebuje obrátit pohled na politiku jaderné energetiky pro dobro národního průmyslu, ekonomiky a obyvatel.

Zdroj: ansnuclearcafe.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..