Švédský dozorný orgán (SSM) spustil mezinárodní zadávací řízení pro správu původního radioaktivního odpadu v Gruzii. SSM zajišťuje dvouletý evropský projekt, stejně jako poskytování šestiny jeho financování, které je ve výši 1 miliardy eur (25,7 miliardy Kč).

jaderná energie - Gruzie spouští projekt správy radioaktivního odpadu - Zprávy (Georgia flag Ronny Kay) 1
Státní vlajka Gruzie (Zdroj: WNN)

Jaderné odpady ze sovětské éry jsou ve formě radioaktivních zdrojů, radioaktivních materiálů a kontaminovaných zařízení. V návaznosti na kampaň z roku 2000, která má za cíl identifikovat a sbírat odpady, začala Gruzie v roce 2013 pracovat na dodržování základních mezinárodních požadavků. Mezi ty patří také založení pracovního rámce v oblasti jaderné bezpečnosti a radiační ochrany.

Země také vytvořila nezávislou vládní agenturu a organizaci zodpovědnou za nakládání s jaderným odpadem. Společnost SSM pomáhá Gruzínskému dozornému orgánu při vývoji národní strategie nakládání s jejich veškerým radioaktivním materiálem. Tato strategie byla přijata vládou v roce 2016.

Evropská unie schválila financování v hodnotě 1 milionu euro (25,7 milionů Kč), které Gruzie považuje za splnění základních požadavků, sdělila SSM. Peníze budou použity na výstavbu zařízení a vývoj předběžného návrhu zpracovacího zařízení radioaktivního odpadu a přechodného skladu. Společnost SSM spolupracuje na tomto projektu ve spolupráci se společností Sida a švédským dozorným orgánem.

Christopher Walden z úřadu pro mezinárodní vztahy SSM sdělil, že se jedná o „zcela unikátní“ stav, kdy dozorný orgán vede takovýto projekt. „Kromě řízení projektu jej naši odborníci podporují jako poradci. Také podporují úřad pro jaderný dozor v Gruzii,“ dodal.

Umístění radioaktivního odpadu v Gruzii již bylo zmapováno a zároveň byl předložen návrh na umístění prozatímního skladovacího a zpracovacího zařízení. Na slyšení, kterého se účastnila veřejnost i akcionáři, byl projednán stávající návrh. SSM nyní realizuje proces zadávání návrhu přechodného úložiště radioaktivních materiálů a budov spojených s úložištěm.

Konečný produkt tohoto projektu bude předběžný návrh pro budoucí skladovací zařízení a rozhodnutí, speciálně od vlády, demonstruje jejich záměr pokračovat v konstrukci zařízení. Rozhovory také pokračují o projektu, který by měl pokračovat a o kterém by EU měla rozhodnout na podzim, sdělila společnost SSM.

Gruzie používá radioaktivní zdroje v medicíně a průmyslu. Také provozuje zařízení pro správu radioaktivních materiálů. Výzkumný jaderný reaktor IRT-M byl provozovaný od roku 1959 do roku 1989. V roce 2016 byl rozebrán s podporou mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Podle mise MAAE v Gruzii z února 2018 je centralizované skladovací zařízení v Gruzii v provozu od roku 2007. Zde byl shromažďován veškerý radioaktivní odpad z rozebírání reaktoru IRT-M a jiných aktivit, které Gruzie podniká. Starší zařízení v Saakadze obsahuje značné množství radioaktivního odpadu. Toto zařízení je považováno za sklad. Množství nízkoaktivního radioaktivního odpadu je také uchováno v zařízeních patřících gruzínskému ministerstvu obrany.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..