Pondělí, 30 listopadu
Shadow

Xi a Macron diskutují o projektu přepracování paliva

Čínský prezident Xi Jinping a francouzský prezident Emmanuel Macron diskutovali o společných cílech jaderné energetiky a boji proti klimatickým změnám v rámci dvoustranných rozhovorů. Ty proběhly během třídenní návštěvy čínského prezidenta ve Francii 25. března. Macronovo prohlášení zdůraznilo dlouho očekávaný projekt spolupráce výstavby přepracovacího závodu pro přepracování čínského jaderného paliva.

Macron a Xi se potkali v pařížském paláci Elysee (Zdroj: Elysee)

První palivo z Daya Bay, které se začalo používat v roce 1991 ve spolupráci s Francií, je dnes 28 let staré a vhodné pro přepracování. Přepracovací závod, postavený v několika následujících letech, by měl mít připravený pracovní program v časovém předstihu a umožnil by servis použitého jaderného paliva ze 46 komerčně provozovaných jaderných reaktorů a v budoucnu i dalších 11, které se nyní staví.

Macron sdělil, že „dynamika“ projektu přepracovacího závodu byla v minulých týdnech významně urychlena. „Nyní jsme došli k okamžiku výměny. Souhlasili jsme zdvojnásobit naše úsilí v obchodních jednáních a podepsání mezivládní dohody tak může být dokončeno prakticky okamžitě.“

Jeden z čínských nejnovějších jaderných reaktorů, Tchaj-šan (pchin-jin: Taishan) v provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong) byl také francouzským projektem. Macron nazval komerční spuštění tohoto bloku „průlomem“. Druhý blok v této lokalitě má být spuštěn v řádu několika měsíců. Země také spolupracují při výstavbě jaderné elektrárny s reaktory EPR v Hinkley Point C ve Spojeném království. Čína prostřednictvím společnosti China General Nuclear drží 33,5 % podíl na výstavbě.

Závazek k pokračování spolupráce v jaderné energetice patří do série strategického průmyslu. Ten zahrnuje vesmírné lety a automobilový průmysl. Spolupráce obou zemí pokračuje napříč těmito důležitými odvětvími.  

Společně se schůzkou Xi a Macrona oslovil předseda společnosti China Nuclear Group, Yu Jianfeng, čínsko-francouzský výbor pro podnikatele. Ten byl zřízen pro diskuse o strategických odvětvích průmyslu. Členové vybrané skupiny byli složeni z 15 vrchních ředitelů čínských bank, EDF, Framatomu a Orana. Yu také vyjádřil podporu jak Číně, tak Francii při plnění pařížské dohody a konstatoval, že jaderná energetika je aktivně využívána k řešení celosvětových klimatických cílů.

Mnohostranný závazek

Při uvažování prohlášení Spojených států o odstupu od pařížské klimatické dohody, Macron a Xi zopakovali jejich podporu této dohodě. Francouzská prohlášení informovala o vlivech na životní prostředí a srdci čínsko-francouzských vztahů. Před schůzkou Macron prohlásil, že navrhne Xi, aby rok 2018/2019 byl „rokem ekologického přechodu k mobilizaci našich podniků, jejich začátku, výzkumu, studentům, univerzitám, městům a regionům, které by ukázaly světu, že Francie a Čína jsou schopny znovu udělat naši planetu krásnou“.

Oba vůdci zdůraznili mnohostranné otázky. Chtějí nastavit „mnohostranné závazky ke klimatickému problému. Vskutku musíme na tuto mimořádnou situaci reagovat“. Macron sdělil, že francouzská iniciativa bude prosazovat, aby G20 přijala „pravidla zavádění pařížské dohody“. Xi to potvrdil a dodal, že budou podporovat cíle udržitelného rozvoje (SDG). Ty zahrnují několik technologií, ke kterým přispívá jaderná věda. Například se jedná o „udržitelnou a čistou energetiku“ v oblasti řešení klimatických změn.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..