Pondělí, 30 listopadu
Shadow

Výroba z jádra dosáhla předfukušimské úrovně v roce 2018

Celosvětová výroba z jádra dosáhla v roce 2018 předfukušimské úrovně. Zejména se jedná o výsledek nových bloků v Číně a znovuspuštění čtyř japonských reaktorů, sdělila mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Jaderná elektrárna Burgey (Zdroj: nucnet.org)

V jejich zprávě zaměřené na celosvětovou energetiku a emise oxidu uhličitého, publikované 26. března, sdělila pařížská agentura, že se výroba z jádra zvýšila o 3,3 %, což odpovídá 90 TWh. Celosvětově jaderné elektrárny dosáhly zastoupení 9 %.

Produkce z jádra ve Švýcarsku, Tajwanu, Pákistánu a Švédsku také vzrostla. V Jižní Koreji se výroba snížila kvůli dozorným aktivitám a údržbám. V Belgii se také snížila výroba elektřiny kvůli odstavení několika bloků z bezpečnostních důvodů.

Podle statistik ze zprávy z roku 2018 zajistila jaderná výroba 2724 TWh elektřiny, což odpovídá 10% zastoupení v celosvětové výrobě elektřiny. V roce 2000 byl její podíl na celosvětové výrobě elektřiny 17 %, dodala zpráva.

Zvýšená výroba jadernými elektrárnami také snižuje emise oxidu uhličitého o téměř 60 milionů tun.

Celosvětová poptávka po elektřině vzrostla v roce 2018 o téměř 4 %, což je dvojnásobek dosavadního vzrůstu spotřeby elektřiny a nejvyšší hodnota od roku 2010, sdělila agentura.

Společně obnovitelné a jaderné zdroje zajistily nejvyšší vzrůst poptávky po elektřině, ačkoliv se také zvýšila výroba z uhelných a plynových elektráren, zvýšily se tak emise tohoto sektoru o 2,5 %.

Čína a Spojené státy, dva největší obchodníci na trhu představují 70 % celosvětové poptávky po elektřině. V Číně poptávka po elektřině vzrostla o 8,5 %, což je podobný vzrůst jako v minulých letech. Tento vzrůst byl zapříčiněn průmyslovým sektorem, mezi který se řadí ocelářský průmysl, stavební a cementářský průmysl, stejně jako vyšší poptávka po klimatizování.

Spotřeba energií celosvětově vzrostla o 2,3 % v roce 2018, což je dvojnásobný růst průměrného růstu od roku 2010. Jedná se o vzrůst globální ekonomiky, vyššími potřebami na vytápění a klimatizování v některých částech světa.

Nejvyšší zisky plynou ze zemního plynu, který byl v uplynulých letech považován za vhodné palivo. Plyn zajistil téměř 45% zvýšení spotřeby energií. Poptávka po všech palivech roste, fosilní paliva zajistila přibližně 70 % růstu v druhé polovině roku 2018.

Zdroj: nucnet.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..