Uzbekistán zahájil proces výběru lokality jejich první jaderné elektrárny s cílem získat stavební povolení do září roku 2020. Místní úředníci to potvrdili mezinárodní atomové agentuře (MAAE). Uzbekistán patří mezi přibližně 30 zemí, které zvažují, plánují, nebo aktivně pracují na začlenění jaderné energetiky do svého energetického mixu.

jaderná energie - Uzbekistán rozjel proces výběru lokality prvního reaktoru - Zprávy (IAEA milestones approach IAEA) 1
Různé milníky při výstavbě jaderné elektrárny (Zdroj: MAAE)

Na žádost uzbecké vlády MAAE nově založila jaderně energetickou vývojářskou agenturu UzAtom, která uspořádala únorový workshop v Taškentu. Workshop se týkal bezpečnostních aspektů a aspektů bez vztahu k bezpečnosti, které je třeba zvážit při výběru lokality a hodnocení lokality jaderné elektrárny. Vídeňské agentuře byly tyto informace oznámeny 8. dubna. Workshop s účastí UzAtomu, jaderného dozorného orgánu a dalších příslušných národních orgánů, se zaměřil na bezpečnostní standardy a ostatní zdroje, podporující výběr a hodnocení lokality jaderných elektráren.

„Vyvolání jaderného programu vyžaduje dlouhodobé závazky jaderné bezpečnosti, která začíná již v době procesu rozhodnutí o výstavbě,“ sdělil Greg Rzentkowski, generální ředitel divize bezpečnosti výstavby jaderných elektráren MAAE. „Dva důležité kroky počátku procesu jsou: Založení efektivního legislativního a dozorného pracovního rámce a zajištění potenciálních lokalit, které budou prověřeny před výběrem konečné lokality výstavby. Standardy mezinárodní agentury poskytují jasné pokyny v obou oblastech a my vyzýváme země, aby je aplikovaly.“

Workshop představil přístupy jednotlivých milníků MAAE pro vývoj nových programů výstavby jaderných elektráren. Uvádí, že seznam „lokalit a podpůrných zařízení“ je jedno z 19 témat jaderných infrastruktur, které je třeba vyřešit během vývoje programu jaderné energetiky. V souladu s tím poskytuje MAAE integrované služby, zahrnující bezpečnost, zabezpečení, legislativní a dozorný rámec, vývoj lidských zdrojů, havarijní plánování a záruky. Mezi ně patří také vzájemná hodnocení a poradní mise, jako jsou například integrované revize jaderné infrastruktury, a útvar pro přezkoumání návrhů lokalit.

Jurabek Mirzakhmudov, generální ředitel společnosti UzAtom, sdělil v prosinci serveru World Nuclear News, že stávající prognózy naznačují, že Uzbekistán bude potřebovat zdvojnásobit jejich výrobu elektřiny do roku 2030, aby uspokojili poptávku. Národní parlament v loňském roce ratifikoval Pařížskou dohodu o změně klimatu a je odhodlán „dramaticky snížit“ používání zemního plynu k výrobě elektřiny. Nyní plánují zefektivnit přenosové soustavy, při zrekonstruování stávajících plynových a vodních elektráren a postavit nové elektrárny se zohledněním obnovitelných zdrojů energie, jako jsou například solární elektrárny. Uzbekistán se také rozhodl postavit dvojici jaderných reaktorů ruského návrhu VVER s celkovou kapacitou 2400 MW elektrických. Mirzakhmudov informoval, že jakmile bude elektrárna v komerčním provozu, bude dodávat asi 15 % elektrických potřeb Uzbekistánu v roce 2030.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..