Nový slovenský jaderný reaktor Mochovce 3 úspěšně dokončil horké funkční testy. Vlastník elektrárny, Slovenské Elektrárne (SE), sdělil, že elektrárna je nyní připravena pro zavezení paliva v tomto létě. Provozovatel však bude ještě čekat na povolení od dozorného orgánu. To může trvat až 8 měsíců.

jaderná energie - Třetí blok Mochovců dokončil spouštěcí testy - Zprávy (Mochovce 3 and 4 Slovenske Elektrarne) 1
Jaderná elektrárna Mochovce (Zdroj: SE)

Třetí blok elektrárny Mochovce je dokončen z 98,8 %. SE sdělily, že zbývající práce jsou zaměřené na testování bezpečnostních a provozních systémů. Na základě těchto testů vydá dozorný orgán licenci a povolení k provozu.

15. dubna společnost SE oznámila uzavření horkých funkčních testů, ověření těsnosti reaktorového systému v provozních podmínkách a těsnost kontejnmentu. Podle pozorování dozorného orgánu sdělila SE, že systém dosáhl očekávaných parametrů i při 150 % nominálního tlaku. Testy také zajistily výkonnost sekundárního okruhu, ty zahrnovaly oblast výroby páry, turbínu, generátor, i systémy kontroly a řízení.

Juraj Krasňanský, zodpovědný člověk za práce, sdělil, že výsledky byly dvojnásobné oproti očekávání dozorného orgánu, a tak „demonstrovaly sílu a těsnost kontejnmentu a byla definitivně vyvrácena falešná tvrzení rakouských protijaderných aktivistů.“

Na začátku tohoto měsíce SE vydaly silně vyjádřenou odpověď rakouské protijaderné skupině Global2000, která obviňovala ze „strašlivých zpráv ohledně Mochovců“ založených na anonymním obvinění, že bezpečnostní systémy nejsou dostatečně bezpečné z důvodu práce na seismickém zodolnění na místě výstavby.

Konečný verdikt horkých funkčních testů bude vydán jadernému dozoru po oficiálních slyšeních z vnitrostátních orgánů o veřejném zdraví, práci, požáru a záchraně.

Posunutí spouštění

Výstavba prvních dvou bloků čtyřblokové elektrárny Mochovce začala v roce 1982. Práce na výstavbě třetího a čtvrtého bloku začaly v roce 1986, ale v roce 1992 byly pozastaveny. První dvojice jaderných reaktorů byla dokončena a jejich komerční provoz začal v letech 1998 a 1999. Projekt na dokončení zbývajících bloků začalo o 10 let později. Konečný návrh zahrnuje mnoho úprav bezpečnosti a zabezpečení včetně zvýšené odolnosti vůči pádu letadla a opatření krizového řízení, založených na zkušenostech z nehody jaderné elektrárny Fukušima.

Slovenské Elektrárne sdělily, že testování bylo dokončeno později, než bylo plánováno, a to společně s prodloužením výstavby znamenalo přehodnocení plánů na spouštění elektrárny. Společnost sdělila, že očekává technickou připravenost pro zavážení paliva do aktivní zóny do léta. Předtím však provozovatel potřebuje povolení od dozorného orgánu, který musí být přesvědčen, že je reaktor bezpečný a provozovatel kompetentní k jeho provozu. Přesné datum spuštění bude následně záviset na licenčních aktivitách. Ty mohou trvat až 8 měsíců.

Zpoždění spuštění elektrárny bude také stát přibližně dalších 270 milionů euro (6,94 miliardy Kč) k celému rozpočtu projektu výstavby třetího a čtvrtého bloku, což vzhledem k rozpočtu znamenalo asi 5% nárůst. Zvýšené náklady budou kompletně uhrazeny hlavním akcionářem SE, společností Slovak Power Holding BV.

Předseda a generální ředitel SE, Branislav Strýček, sdělil, že nyní je na elektrárně asi 3500 zaměstnanců a dodavatelů. Přibližně 2/3 pracují na výstavbě třetího bloku a zbytek na výstavbě čtvrtého bloku. Ten je dokončen přibližně z 84,6 %.

Společnost očekává, že tyto dva bloky budou dodávat přibližně 7 TWh elektřiny ročně. Díky tomu bude Slovensko soběstačné již v roce 2020. Stane se tak poprvé od roku 2007, kdy byly uzavřeny dva reaktory v elektrárně V1, Jaslovských Bohunicích. V roce 2017 sdělila společnost SE, že dováží přibližně 10 % ze spotřeby elektřiny země. Celková spotřeba elektřiny Slovenska je přibližně 31 TWh ročně.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..