Švédsko by mělo posoudit příspěvek jaderné energetiky do roku 2040 a vliv potenciálně brzkého uzavření elektráren v rámci energetického zabezpečení, informuje zpráva z mezinárodní energetické agentury (IEA).

jaderná energie - Švédsko by mělo posoudit příspěvek jaderné energetiky z hlediska zabezpečení - Zprávy (Ringhals NPP Courtesy Vattenfall JPEG.jpg) 1
Švédská jaderná elektrárna Ringhals, jejíž dva bloky mají být uzavřeny (Zdroj: nucnet.org)

Zpráva informuje, že jaderná energetika ve Švédsku funguje efektivně, a přitom s velmi dobrou dostupností a náklady. V uplynulém desetiletí dodávala jaderná energetika 40 % elektřiny ve Švédsku a společně s vodními elektrárnami poskytuje nízkoemisní elektřinu švédské energetiky při velmi nízkých a stabilních cenách.

Jaderné elektrárny poskytují celou řadu systémových služeb a zaručují většinu setrvačnosti elektrizačních soustav, což pomáhá udržovat stabilitu sítě, informuje zpráva.

Avšak varuje, že dlouhodobé vyhlídky švédské jaderné energetiky jsou nejisté z hlediska nových investic ve „velmi nepravděpodobném“ sektoru v rámci střednědobých investic.

Zpráva však uvádí, že pozitivní iniciativy oblasti energetické politiky poskytují jadernému průmyslu větší jistotu.

Energetická politika v roce 2016 souhlasila zrušit daň z jaderné kapacity a schválila existující nařízení, které informuje, že by nemohlo dojít k dalšímu odstavení existujících jaderných elektráren, či zákazu výstavby nových jaderných elektráren.

„Jaderná energetika vyrábí kolem 40 % celkové výroby elektřiny země, ale provozovatelé čelí vyšším nákladům na udržení bezpečnosti zařízení po nehodě jaderné elektrárny Fukušima Dajiči a nižším cenám elektřiny na norském energetickém trhu. Provozovatelé se snaží udržet konkurenceschopnost ostatním zdrojům,“ informuje zpráva.

Agentura IEA sdělila, že šest z osmi švédských komerčně provozovaných jaderných reaktorů budou potřebovat vysoké investice do modernizace a implementace pofukušimských bezpečnostních opatření. Očekává se, že bloky budou v provozu do roku 2040, přičemž posledními provozovanými bloky budou dva bloky elektrárny Ringhals.

V roce 2015 společnost Vattenfall oznámila rozhodnutí trvale odstavit nejstarší reaktory elektrárny Righals v roce 2019 a 2020. K uzavření těchto bloků mělo původně dojít až v roce 2025. Toto rozhodnutí bylo motivováno klesajícími výnosy a vyššími investicemi požadovanými k udržení elektrárny v provozu i po roce 2020.

Provozovatelé plánují výrazné investice do šesti zbývajících jaderných reaktorů, aby splnily pofukušimské bezpečnostní požadavky. Provoz těchto bloků se očekává až 60 let. Celá švédská jaderná energetika by měla být odstavena mezi léty 2040 a 2045.

Zpráva informuje, že Švédsko by mělo pokračovat ve svém postupu směrem k udělování licencí a výstavbě konečného úložiště použitého jaderného paliva v zařízení Fosmark a zajistit tak, aby v případě dočasného skladování, či výstavbě bylo k dispozici dostatečné skladování ve stávajícím meziskladu.

Dále zpráva informuje, že by vláda měla zajistit požadavky na lidské zdroje pro jaderný sektor.

V roce 2016 Švédsko ustavilo cíle bezemisní energetiky do roku 2045. Aby toho bylo možné dosáhnout, mělo by Švédsko cílit na 100% podíl obnovitelných zdrojů při výrobě elektřiny již v roce 2040. „Toto je cíl, nikoliv šibeniční termín pro jadernou energetiku, ani to neznamená uzavření jaderných elektráren prostřednictvím politických rozhodnutí,“ dodává zpráva.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..