První blok první jaderné elektrárny stavěné v Bělorusku přešel do spouštěcí fáze. Oznámila to společnost Atomstrojexport (ASE), která je dceřinou společností ruské státní jaderné korporace Rosatom.

jaderná energie - Spouštění prvního běloruského bloku - Zprávy (Ostrovets 1 Belarus Rosatom) 1
První blok Ostrovecké jaderné elektrárny (Zdroj: Rosatom)

Elektrárna, umístěná poblíž města Ostrovec v běloruském regionu Grodno, je stavěna ruskou společností. Ta zde staví dva bloky reaktorů VVER-1200, které dodají do běloruské elektrické sítě 2340 MW elektrických. Spuštění prvního bloku je naplánováno na tento rok, zatímco druhý blok by měl být spuštěn v roce 2020.

Společnost ASE, hlavní dodavatel projektu sdělil 5. dubna počátek první fáze spouštění. Tato etapa začala testováním zařízení primárního a sekundárního okruhu. Testování zahrnovalo hydraulické testy a testy cirkulace chladiva.

Program spouštění tlakovodního reaktoru se skládá ze čtyř fází, sdělila společnost ASE. Tyto fáze jsou: Předběžné uvádění do provozu, fyzikální spouštění, energetické spouštění a experimentálně průmyslový provoz.

Hlavním cílem první fáze je kontrola konstrukčních parametrů, systémů a vybavení bloku před zavážením paliva, sdělil Vitaly Polyanin, viceprezident a ředitel běloruského projektu v ASE. Testuje se také hermetičnost reaktorové budovy, dodal.

Mezivládní dohoda o spolupráci mezi Ruskem a Běloruskem specifikující spolupráci při výstavbě jaderné elektrárny v Bělorusku byla podepsaná v březnu roku 2011.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..