Aktiva fosilních paliv japonských společností Tokyo Electric Power Company (TEPCO) a Chubu Electric Company byly předány jejich společné společnosti Jera. Tato činnost byla provedena v rámci požadavku na liberalizaci trhu s elektřinou a striktně ji oddělila do oblastí přenosových, distribučních a maloobchodních podniků.

jaderná energie - Společnosti TEPCO a Chubu převádějí fosilní energetiku do společnosti Jera JV - Zprávy (Japan flag DavidRockDesign from) 1
Ilustrativní obrázek japonské vlajky (Zdroj: WNN)

Společnosti TEPCO a Chubu, které slouží prefektuře Nagano a regionu Kanto, vytvořily v roce 2015 společný podnik jménem Jera v rámci přípravy na deregulaci japonského předchozího regionálního a vertikálně integrovaného energetického trhu Japonska.

Deregulace v Japonsku vyžaduje, aby do dubna 2020 byly přenos a distribuce legálně odděleny od výroby elektřiny. Společnost TEPCO toho dosáhla díky vytvoření dceřiných společností pro každou obchodní funkci. TEPCO drží vlastnictví jaderných aktiv, do kterých je zahrnuta také jaderná elektrárna Fukušima.

Společnost Jera sdělila, že „převod dokončili 1. dubna sjednocením celého plnohodnotného řetězce od výroby a nákupu elektřiny a dodávek elektřiny a plynu.“ Nyní zajišťují výkon 67 GW elektrických z fosilních paliv, tento výkon je rozprostřen ve 26 lokalitách v Japonsku a dalších 9 zemích. Jejich cílem je zvýšit globálně výrobu na 80 GW elektrických do roku 2025, také očekávají, že čistý konsolidovaný zisk se zdvojnásobí na 1,8 miliardy dolarů (41,4 miliardy Kč).

Obchodování s LNG

Společnost Jera se již stala největším světovým nákupčím zkapalněného zemního plynu (LNG). Dne 2. dubna převzala tato aktiva od společností TEPCO a Chubu. 2. dubna také propojila obchodování s LNG s francouzskou společností EDF v rámci celosvětového obchodu.

Jera doufá, že bude aktivní na novém trhu, který začne v roce 2020 pro přizpůsobení nabídky a poptávky, tak i kapacity. Předpokládá se přechod energetiky, který přinese celosvětový posun ve výrobě elektřiny pomocí obnovitelných zdrojů a plynových elektráren. Jméno společnosti znamená japonskou energetiku nové éry.

Prezentace společnosti Jera se zaměřuje na Japonskou poznámku, že „budoucí energetický mix je slabý“. Obnovitelné a jaderné zdroje jsou politicky nejisté. Navíc „silný rozptylem solární energetiky, silně zatěžují rozvodnou soustavu,“ dodali. Směr energetického mixu je „nejistý,“ dodali. V období do roku 2060 se očekává, že se Japonská populace sníží ze 128 milionů na 96 milionů.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..