Šroubované nádrže u jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, na kterých byly v minulosti zaznamenány úniky, se již nepoužívají. Společnost Tokyo Electric Power Company (TEPCO) dokončila výměnu upravené vody do nových, svařovaných, nádrží v místě elektrárny. Nyní čeká na povolení k přečerpání kontaminované vody z původních nádrží.

jaderná energie - Společnost TEPCO dokončila úpravu skladovacích kobek na vodu ve Fukušimě - Zprávy (Fukushima tank area 2018 Tepco) 1
Svařované nádrže na kontaminovanou vodu, focené v listopadu 2018 (Zdroj: TEPCO)

Přírubové nádrže byly postaveny velmi rychle po nehodě z března 2011. Ty zadržovaly kontaminovanou vodu, dokud nebyly přivezeny a spuštěny systémy čištění. Později tyto nádrže zadržovaly jen mírně kontaminovanou vodu a TEPCO přešlo na konstrukci svařovaných nádrží s mnohem menším rizikem úniku vody.

Bez povolení k přečerpání vody se správa o radioaktivní vodu stala pro společnost TEPCO velkou výzvou. Nyní společnost TEPCO čeká na povolení k přečerpání přibližně milionu metrů krychlových nashromážděné vody.

V srpnu 2018 byla celková skladovací kapacita šroubovaných nádrží kolem 23000 metrů krychlových. V té době vznikla myšlenka přechodu na svařované nádrže. Proces přechodu byl dokončen 27. března 2019 s výjimkou části vody na dně nádrží, která bude přečerpána jinými způsoby.

Tato voda byla kdysi mořskou vodou, používanou k chlazení zničených aktivních zón v elektrárně postihnuté přírodní katastrofou. Během procesu chlazení voda zachytila velké množství radionuklidů a stala se tak kontaminovanou. Společnost TEPCO využívá řadu technologických postupů k přečištění vody. Některá voda byla používaná vícekrát pro chlazení aktivní zóny, aby byl objem radioaktivního materiálu co nejmenší.

Předchozí úniky

V srpnu 2013 uniklo přibližně 300 metrů krychlových přečištěné, ale stále silně aktivní vody z jedné ze šroubovaných nádrží. Tato voda se vlila do přehrady vybudované pro dešťovou vodu. Společnost TEPCO dokázala většinu kontaminované vody přečerpat do jiných nádrží a nebylo prokázáno, že by voda unikla do moře.

V říjnu 2013 byl zaznamenán jiný únik vody kolem 430 litrů. V té době tiskový mluvčí sdělil, že silný déšť spojený s tajfunem měl za následek mnohem větší množství vody ke správě, než jaké se předpokládalo.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..