Společnost Bruce Power dokončila jejich první výrobu lékařského izotopu, kobaltu-60, uvnitř sedmého bloku jaderné elektrárny Bruce.

jaderná energie - Společnost Bruce Power dodává první kobalt-60 - Zprávy (Rencheck Empire Club March 2019 Empire Club) 1
Mike Renche oslovuje Empire Club of Canada (Zdroj: Empire Club)

Lékařský izotop kobaltu-60, který je také známý jako kobalt s vysokou specifickou aktivitou (HSA) je zdroj gama záření o vysoké energii a stojí v čele inovativních lékařských postupů a technologií. Například je schopen dodat vysokou míru záření do nádorů při současném nízkém poškození okolních tkání. Terapie s kobaltem-60 je nyní používaná jako alternativa ke klasické operaci mozku a radiační terapii k léčbě komplexních mozkových stavů prostřednictvím specializovaného, nenvazivního „gama nože“. Ten využívá gama záření k zaměření mikroskopického svazku radiace do nádoru, nebo jiných cílů se současnou minimalizací poničení okolních tkání.

Generální ředitel společnosti Bruce Power, Mike Rencheck, oznámil, že první dodávka lékařského izotopu byla dodána do kanadského Empire Club 25. března. „Když bylo oznámeno odstavení univerzitního reaktoru Chalk River, lékařská komunita se obávala nedostatku života zachraňujícího lékařského izotopu,“ dodal. „Společnost Bruce power rychle vyvinula proces výroby lékařského kobaltu-60, aby zajistila dostatek tohoto izotopu, který je důležitý v boji proti rakovině. Tímto způsobem zajišťujeme dlouhodobé stabilní dodávky lékařského izotopu, zlepšování lidského zdraví a záchraně životů.“

Kobalt-60 emituje gama záření a celá desetiletí je široce využíván ke sterilizaci lékařského vybavení, stejně jako při léčbě rakoviny. Je vyráběn ozařováním tyčí z kobaltu-59 v jaderném reaktoru, kde jsou tepelné neutrony zachyceny na kobaltu-59. Podle agentury World Nuclear Association je téměř všechen kobalt využívaný ke sterilizaci nástrojů a k léčbě rakoviny vyráběn v reaktorech CANDU.

Materiál strávil téměř dva roky v sedmém bloku elektrárny Bruce. Nyní bude tento materiál zpracován společností Nordion, se sídlem v Ottawě.

„Bez zapojení elektrárny Bruce Power by mohlo dojít k nedostatku lékařského izotopu kobaltu-60. V roce 2016 byl odstartován tento proces a naše inovace nyní umožnily produkci, když jsou zdroje nejvíce potřebné,“ sdělil Rencheck. Lékařský izotop kobaltu-60 je nyní vyráběn v elektrárně Bruce ve větší míře než kdykoliv dříve.

Nordion Inc a společnost Soltera Health se popisují jako vůdci v oblasti dodávek kobaltu-60 s geograficky a technologicky různorodou výrobou kobaltu-60. Jeho produkci navíc společnost plánuje ještě diverzifikovat. V únoru společnost oznámila, že získala technologické patenty týkající se výroby kobaltu-60 v lehkovodních reaktorech od společnosti GE Hitachi Nuclear Energy Americas.

Toto duševní vlastnictví umožňuje výrobu kobaltu-60 v tlakovodních a varných reaktorech, sdělila společnost Nordion v průběhu akvizice. Životaschopnost technologie již byla demonstrována v pilotním programu ve dvou amerických reaktorech.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

K čemu to je dobré. Zdroj: CNNC
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..