Britská společnost zaměřená na jadernou fúzi a energetiku, Tokamak Energy, urguje vládu, aby učinila více pro silnější podporu soukromého výzkumu tohoto odvětví.

jaderná energie - Soukromá fúzní společnost urguje britskou vládu k zajištění vyšších investic - Zprávy (TE April 2018 sml 2 e1544802822452) 1
Logo společnosti Tokamak Energy (Zdroj: tokamakenergy.co.uk)

V psaných výkazech výboru pro vědu a technologie poslanecké sněmovny, sdělila společnost Tokamak Energy, že Spojené království by mělo odpovídat některým legislativním a politickým opatřením použitých ve Spojených státech k podpoře soukromých podniků vývoje fúzní technologie a budoucích fúzních elektráren. Tato společnost je páteří laboratoří studující fúzi v Cullham poblíž Oxfordu.

Společnost Tokamak Energy sdělila, že americký zákon o inovacích a modernizaci, který byl schválen v lednu 2019, výslovně zahrnuje fúzi do definice „pokročilých jaderných technologií“ a poskytuje základ dozorného rámce pro jaderné elektrárny s pokročilými technologiemi. Tam také patří fúzní elektrárny a dozorný rámec by měl být vytvořený do prosince roku 2027.

Společnost sdělila, že britská vláda ocenila důkazy podpory kompaktních sférických tokamaků jako cesty k energetické fúzi. Také ale poznamenali, že vládní vědecko-výzkumná zařízení zajištují opatrné práce a „nejsou konfigurovány pro urychlení inovací, vývoje a nasazení nových technologií“.

Podle společnosti Tokamak Energy je fúze jednou z několika málo dnešních oblastí s velmi dlouhodobým celosvětovým ekonomickým potenciálem. Spojené království má v této oblasti výrazné celosvětové vedení.

V prosinci 2018 společnost Tokamak Energy oznámila, že zvýšila celkové soukromé investice do vývoje fúzní energetiky o více jak 50 milionů liber (150 milionů Kč).

Společnost Tokamak Energy je zaměřena na sférické tokamaky, propagované v laboratořích Culham, jelikož je tento koncept tokamaků velmi kompaktní. Díky tomu lze dosáhnout mnohem vyššího tlaku plasmatu při stejném magnetickém poli jako u konvenčních tokamaků. Na základě toho je jasné, že sférické tokamaky jsou mnohem efektivnější než klasické.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..