Čínské ministerstvo životního prostředí pokračuje v posuzování vlivu na životní prostředí projektu výstavby malého modulárního reaktoru (SMR) ACP100 v lokalitě Čchang-ťiang (Pinyin: Changjiang). Jeho výstavba má začít do konce tohoto roku.

jaderná energie - SMR v Číně - Zprávy (ACP100 uses CNNC) 1
Jedno z možných využití reaktoru ACP100 (Zdroj: CNNC)

Podle čínské publikace na Nuclear World má začít první lití betonu 31. prosince. Očekávaná doba výstavby je 65 měsíců a spuštění reaktoru o výkonu 125 MW elektrických je očekáváno 31. května 2025, přičemž některá vládní povolení mohou být vydána až později.

Reaktor ACP100 byl označen jako „klíčový projekt“ ve 12. čínském pětiletém plánu. Tento blok je vyvinutý z většího tlakovodního reaktoru ACP1000. Návrh, který obsahuje 57 palivových souborů, disponuje také integrovanými parogenerátory, zajišťující pasivní bezpečnost a bude instalovaný pod zemí. Čína v roce 2016 oznámila plány výstavby demonstrační plovoucí elektrárny založené na reaktoru ACP100S od čínské národní jaderné korporace (CNNC).

Výstavba dvou bloků demonstrační elektrárny byla původně plánovaná v rámci společného podniku CNNC a China Guodian Corporation na jihu provincie Fu-ťien (pinyin: Fujian). Na začátku roku 2017 se změnilo umístění prvního reaktoru ACP100 na lokalitu Čchang-ťiang (pinyin:
Changjiang ) na ostrově Hainan. Větší reaktor by měl být postavený v Putian.

Podle prohlášení z 22. března bude ACP100 umístěn severozápadně od existující jaderné elektrárny Čchang-ťiang. Zde jsou nyní v provozu dva tlakovodní reaktory CNP600. Další dva bloky Hualong One jsou zde plánované.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..