Společnosti Sellafield Ltd byla udělena pokuta ve výši 380 000 liber (11,4 milionů Kč) kvůli bezpečnostnímu stavu vybavení zařízení používaných pro přepracování paliva.

jaderná energie - Sellafield má problémy s vybavením pro přepracování - Zprávy (sellafield 9850b2) 1
Přepracovací zařízení Sellafield (Zdroj: visitcumbria.com)

Na slyšení pořádaném 2. dubna se soud v Carlisle Crown dozvěděl, jak se 5. února roku 2017 jeden ze zaměstnanců přepracovacího zařízení v Sellafieldu zranil při práci v rukavicovém boxu, používaném pro přepracování jaderných materiálů.

Vlivem této nehody pracovník obdržel takové množství plutonia, které je úměrné osminásobku maximálního povoleného ročního limitu pracovníků jaderného průmyslu.

Šetření úřadem pro jaderný dozor zjistilo, že pracovník dodržoval pracovní systém zaměstnavatele, zatímco čistil sondy používané v části ochranného systému. Jednalo se o složitý zákrok a kontaminovaná sonda byla zkorodovaná a stala se ostrou. Ta dále prořízla ochranné rukavice.

Společnost Sellafield Ltd, která je zodpovědná za sanaci a vyřazování zařízení v Sellafieldu, se přiznala k nedodržování legislativy v oblasti bezpečnosti a dodržování bezpečnostních standardů. Za to dostala pokutu ve výši 96000 liber (2,88 milionů Kč).

Zařízení je vlastněno veřejnou společností Nuclear Decommissioning Authority, založené v roce 2004 k zajištění správy jaderného dědictví Velké Británie.

Zařízení Sellafield se skládá z celé řady jaderných zařízení, včetně nadbytečných zařízení spojených s pracemi na rozebírání jaderné elektrárny Calder Hall, první komerční jaderné elektrárny na světě.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..