Po několika úspěšných a komplexních testech, které zahrnovaly také testování dvojice jaderných reaktorů KLT-40, je jaderná elektrárna Akademik Lomonosov připravena ke komerčnímu provozu. Oznámila to ruská státní jaderná korporace Rosatom.

jaderná energie - Rusko očekává provozní licenci pro plovoucí jadernou elektrárnu v červenci - Zprávy (Akademik Lomonosov November 2018 Afrikantov OKBM) 1

Plovoucí elektrárna Akademik Lomonosov v Murmanských přístavech (Zdroj: OKBM)

Akademik Lomonosov je 144 metrů dlouhý a 30 metrů široký. Výtlak plovoucí elektrárny je 21000 tun.

Dva jaderné reaktory byly úspěšně přivedeny ke 100% výkonu 31. března. Tyto testy potvrdily provozní stabilitu hlavního a přidruženého vybavení, stejně jako automatických systémů řízení, dodal Rosatom.

Andrej Petrov, generální ředitel Rosenergoatomu, dceřiné společnosti ruského Rosatomu, sdělil, že nyní bude dozorným orgánem vydána licence pro blok. Dalším cílem bude udělení provozní licence pro blok do konce července.  

Současně se předpokládá, že do konce letošního roku budou ve městě Pevek dokončeny stavby k zapojení elektrárny do místní energetické sítě. Město Pevek je umístěno na Čukotce, na severu Ruska. Inženýrské práce neustále probíhají, dodal Rosatom.

Dovlečení elektrárny do přístavu v Peveku se očekává během léta. Zde elektrárna nahradí dosloužilou jadernou elektrárnu Bilibino a kombinovanou teplárnu Chanskaya. Připojení Akademika Lomonosova do tamější elektrické sítě se očekává do prosince.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..