Plnorozsahový simulátor na čtvrtém bloku Bělojarské jaderné elektrárny, ruského rychlého reaktoru BN-800, prošel testováním. Sdělila to ruská státní jaderná korporace Rosatom. Rychlý reaktor BN-800 začal svůj provoz na plném výkonu v srpnu 2016.

jaderná energie - Rusko instaluje nový simulátor v Bělojarské jaderné elektrárně - Zprávy (Beloyarsk 4 simulator Rosatom) 1
Nový simulátor čtvrtého bloku Bělojarské jaderné elektrárny (Zdroj: Rosatom)

Reaktor o výkonu 789 MW elektrických je nyní zavezen oxidovým palivem směsi uranu a plutonia. Produkuje podobné množství štěpného materiálu, jako které spotřebovává. Jedná se o nejvýkonnější, komerčně provozovaný, rychlý reaktor. Druhým nejvýkonnějším je třetí blok jaderné elektrárny Bělojarské elektrárny, BN-600, blok o výkonu 560 MW elektrických.

Simulátor, který je „věrnou kopií“ velínu bloku BN-800, byl instalovaný ve výcvikovém centru Bělojarské jaderné elektrárny. Ta je postavena poblíž města Zaredskaya v regionu Sverdlovsk. Blok byl vyvinutý ruským výzkumným institutem pro provoz jaderných elektráren (VNIIAES). Vybavení elektrárny bylo vyrobeno závodem Urals Elektromechanical. Software vyvinula společnost ENIKO TSO.

Provozovatel jaderné elektrárny „musí být schopen provozu za všech podmínek“ a personál elektrárny každoročně stráví 144 hodin ve výcvikovém středisku a z toho 80 hodin na trenažéru, sdělil Rosatom. Použití plnorozsahového simulátoru „významně rozšiřuje“ zkušenosti personálu a umožňuje mu také analyzovat různé provozní situace podle příruček zkušených instruktorů.

Bělojarská jaderná elektrárna začala svůj komerční provoz v dubnu 1964. Rychlý reaktor BN-600 přešel do komerčního provozu v roce 1980.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..