Ruská státní jaderná korporace Rosatom oznámila dokončení prodloužení životnosti a modernizačních prací na třetím bloku Smolenské jaderné elektrárny, posledním ze tří bloků RBMK-1000 v západním Rusku. Komerční provoz zbylých dvou bloků je již o 15 let prodloužen.

jaderná energie - Rusko dokončuje úpravy třetího RBMK Smolenské jaderné elektrárny - Zprávy (Smolenks 3 upgrade work March 2019 Rosatom) 1
Úpravy na třetím bloku Smolenské jaderné elektrárny v Rusku (Zdroj: Rosatom)

Smolenská jaderná elektrárna zajišťuje 75 % elektrických dodávek regionu a 13 % dodávek elektřiny Ruska.

Pavel Lubensky, ředitel elektrárny, sdělil: „Jedinečnost a složitost“ prací na úpravě „značně zvyšuje spolehlivost a bezpečnost vybavení a systémů jaderné elektrárny“. „Díky tomu bude možné provozovat jaderný blok po další dobu a umožní nepřetržité dodávky elektřiny k zákazníkům.“

Během opravárenských prací, které začaly v květnu 2018, podstoupil blok „téměř kompletní renovaci a technické omlazení,“ sdělil Rosatom. Mezi to patřilo zlepšení spolehlivosti turbín na bloku. Komplexní přehled technických podmínek nevyměnitelného vybavení bylo zajištěno v souladu s důkladným hloubkovým posouzením bezpečnosti.

Jednou z „jedinečných a velkých“ činností na úpravě byly dodávky, instalace a seřízení systémů kontroly, sdělil Rosatom.

Třetí blok je nyní provozován na nominálním výkonu, dodali.

Neobvyklý návrh

Reaktorový systém RBMK je neobvyklý reaktorový návrh. Jedná se o jeden ze dvou typů reaktorů vyvíjených v Sovětském svazu v 70. letech minulého století. Návrh měl několik nedostatků. Navíc se jednalo o stejný typ reaktoru, který v roce 1986 havaroval v ukrajinském Černobylu. Hlavní modifikace byly provedeny na provozovaných blocích, a proto je možné je provozovat i nyní.

RBMK (Reaktor Bolšoj Moščnosti Kanalnyj) je jednookruhový vodou chlazený jaderný reaktor se samostatnými palivovými kanály. Jako moderátoru využívá grafit. Poté, co je z páry separovaná vlhkost v jednom ze čtyř velkých bubnových separátorů vlhkosti, jde pára na turbínu.

Tento reaktor je také známý jako lehkovodní grafitový reaktor. Ten je velice odlišný od většiny provozovaných jaderných reaktorů. V minulosti byl volen zejména pro jeho schopnost produkovat plutonium při současné výrobě elektřiny.

V roce 2016 Rosatom sdělil, že zvažuje 15leté prodloužení provozu a vylepšení jejich 11 provozovaných reaktorů RBMK. 10 z nich mělo provozní licenci do poloviny roku 2016. Po významné modifikaci návrhu, který zahrnoval výměnu všech palivových kanálů, byla prodloužena životnost reaktoru o dalších 45 let. V roce 2011 poskytly reaktory 47,5 % ruské výroby elektřiny z jádra.

Pro starší bloky RBMK zajištuje prodloužení životnosti bloků oprava deformovaných grafitových bloků. Po rozebrání tlakového potrubí je možné rozřezat grafitové bloky, čímž se zajistí jejich původní podmínky. Tato činnost může prodloužit životnost každého bloku o další tři roky, a navíc může být činnost provedena opakovaně. První blok Leningradské jaderné elektrárny byl prvním blokem, který prošel tímto prodloužením životnosti během roku 2012-2013. Tento blok následovaly Kurské bloky a bloky Smolenské jaderné elektrárny v roce 2017.

Na začátku roku 2012 Rosatom oznámil program úpravy a rekonstrukce prvních tří bloků RBMK v hodnotě 691 milionů dolarů (15,8 miliardy Kč). Ve stejné době začala výstavba Smolenské II jaderné elektrárny, původně se provoz nového bloku očekával v roce 2024, ale nyní se očekává až v roce 2027. V roce 2012 získal první blok Smolenské jaderné elektrárny provozní licenci až do prosince 2022, což je desetileté prodloužení provozní licence po provedených úpravách. Úpravy na druhém bloku byly provedeny mezi léty 2013 a 2015 a zahrnovaly výměnu systému řízení, systémy kontroly a monitorování, stejně jako opravu betonových struktur. V dubnu 2015 byla podaná žádost o 15leté prodloužení. Třetí blok prošel úpravou a následně je opět provozován na nominálním výkonu. V roce 2017 začaly práce na prodloužení životnosti grafitových bloků. Všechny tři bloky Smolenské jaderné elektrárny mají nyní předpokládanou životnost na úrovni 45 let.

Atomenergoprojekt Moskva je inženýrská skupina, zařizující architektonickou stránku reaktoru VVER-TOI. Ty mají v budoucnu vyměnit reaktory RBMK ve Smolenské jaderné elektrárně.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

4 Comments

    Dokiaľ nebude odstavený posledný RBMK ,nebudem mať dobrý spánok.

      Reaktory RBMK sú v dnešnej dobe vybavené tak , aby mali reaktivitu ( dutinový keficient ) rovnú alebo menšiu ako 1 to znamená že reaktor bude znižovať výkon namiesto toho aby ho zvyšoval. Tak isto boli upravené samotné regulačné a palivové tyče tak aby boli naplnené rovnomerne aby pri zasúvaní nedošlo k vytlačeniu vody v kanáloch reaktoru a regulačné tyče už nemajú špičku z grafitu alebo z bóru ktorý neutróny pohlcuje. Dnes by už fakt kretén musel obsluhovať takýto reaktor aby buchol prakticky je to už nemožné.. Tak isto bol vylepšený systém ochrany ktorý sa v prípade nedovoleného alebo neodborného zásahu nedá vypnúť a sám nastaví hodnoty reaktoru tak , aby nedošlo k havárii ako v Černobyle. A za daľšie , bol vylepšený aj samotný počítač a senzory v reaktore takže obsluha má prakticky 100% kontrolu nad reaktorom a taktež odozva vyhodnocovania údajov z reaktoru je prakticky okamžitá… Nemusíš sa báť že taký reaktor vybuchne.. Dneska je to už len veľmi veľmi malá pravdepodobnosť že by explodoval skôr nulová.. musel by niekto ručne odstaviť prívod vody do reaktoru alebo odpáliť separátory vodnej pary což by bola sabotáž a len chorý človek by to urobil.

    No za 50 let bouchnul jeden reaktor, možná taky jen proto, že ho měl pod rukama dement Djatlov co nechal vytáhnout i havarijní tyče a jel na 200MW.

      Djatlov za to nemohol…. z časti ano ale RBMK reaktor bol v tej dobe prísne tajnou vecou ktorú strážila ruská KGB. V dnešnej dobe sú rektory RBMK docela bezpečné , sú zariadené tak aby mali reaktivitu rovnú alebo menšiu ako 1 to znamená že reaktor bude sám znižovať výkon bez zásahu obsluhy ( také reaktory máte aj vy v ČR aj my na slovensku ktoré majú rektivitu aj 0.85 alebo 0.7 dokonca.. ) RBMK reaktor je velice lacný na výstavbu a produkuje obrovské množstvo energie.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..