Neděle, 29 listopadu
Shadow

Rosatom dodal do Německa germanium 76 pro mezinárodní vědecký projekt LEGEND

Projekt Large Enriched Germanium Experiment for Neutrinoless ββ Decay (LEGEND), který zkoumá vlastnosti elementární částice neutrino, vyžaduje velmi čistý izotop germania 76. Ten byl 26. dubna 2019 dodán do Technické univerzity Mnichov podle smlouvy s ruskou společností Izotop (součást Palivové společnosti Rosatomu TVEL).

Sestavování germaniových detektorů ve speciální komoře (Zdroj: Tisková zpráva)

Cílem projektu LEGEND je pozorovat bezneutrinový dvojitý rozpad beta, což se podle očekávání vědců stane velkým objevem současné fyziky a umožní lépe porozumět základním vlastnostem hmoty.

Projekt LEGEND vznikl spojením doposud samostatných velkých vědeckých experimentů: evropského projektu GERDA a severoamerického Majorana. Oba již používaly k hledání bezneutrinového dvojitého rozpadu beta detektory vyrobené z germania 76 (obohacuje se v plynových centrifugách na požadovanou izotopickou čistotu) vyprodukovaného v podniku Elektrochimičeskij zavod (ECHZ, také součást TVELu). K novému projektu se přidaly další výzkumné skupiny, které se zabývají podobnými experimenty, takže nyní členy projektu LEGEND tvoří přes 50 výzkumných organizací z celého světa (z toho zhruba 30 jich pochází z Ruska).

Sloučení výzkumných projektů umožnilo vědcům spojit dohromady nejen výsledky práce, ale i finanční zdroje. Specifickým rysem podobných experimentů je to, že vyžadují velké množství radionuklidů. Podle odhadů projekt LEGEND použije přes 1000 kilogramů germania 76.

„Rosatom již přes 10 let dodává stabilní radionuklidy pro projekty zkoumající vlastnosti neutrin a poslední kontrakt byl uzavřen na základě mezinárodní soutěže ve velmi silné konkurenci. Elektrochimičeskij zavod opět bezchybně splnil požadavky svého zahraničního zákazníka. Během velmi krátké doby bylo vyrobeno přes 20 kilogramů požadovaného radionuklidu,“ řekl generální ředitel společnosti Izotop Rustam Rachmatulin.

Během svého dlouholetého zapojení do experimentů zkoumajících vlastnosti neutrina se podniky Rosatomu nejen naučily dodávat radionuklidy v požadované čistotě, ale vyřešily i řadu nestandardních úkolů týkajících se přepravy. Byly vypracovány složité logistické postupy umožňující dodávky ze Sibiře do Evropy. Dočasné skladování radionuklidů probíhá v podzemním skladišti ve speciálním sarkofágu, který je chrání před účinky kosmického záření. Dále pracovníci ECHZ vyvinuli speciální obalový soubor, který plní stejné funkce jako podzemní sarkofág.

Kromě germania 76 pro projekt LEGEND dodal ECHZ také molybden 100 pro jihokorejský projekt AMORE, který také zkoumá vlastnosti neutrina.

Palivová společnost TVEL (dceřiná společnost Rosatomu) je světovým lídrem ve výrobě stabilních radionuklidů a drží 40% podíl na světovém trhu. Jen v ECHZ se vyrábí 107 stabilních izotopů 21 chemických prvků. Kromě toho tento podnik vyrábí i nízko obohacený uran pro jaderné elektrárny a další produkty s vysokou technologickou náročností.

Zdroj: Tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..