Kanadský jaderný dozorný orgán (CNSC) obdržel první žádost o licencování malého modulárního reaktoru. Žádost podala společnost Global First Power (GFP), která má podporu společností Ontario Power Generation a Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC). Přitom podporují nasazení malého modulárního reaktoru v národních laboratořích Chalk River v Ontariu.

jaderná energie - První žádost o licencování kanadských SMR byla předložena - Zprávy (Chalk River Laboratories 2015 CNL) 1
Národní laboratoře Chalk River, focené v roce 2015 (Zdroj: CNL)

Společnosti 2. dubna oznámily předložení jejich žádosti v reakci na výzvu kanadských jaderných laboratoří z dubna 2018. Žádost se týká jak výstavby tohoto reaktoru, tak také jeho dalšího provozu v CNL. Společnost GFP se v únoru stala první, která postoupila do třetí fáze čtyřfázového procesu hodnocení. To znamená, že CNL vyzvala partnery, aby se zúčastnili předběžných diskusí o uspořádání pozemků, řízení projektových rizik a smluv.

MMR je vysokoteplotní, plynem chlazený reaktor o výkonu 15 MW tepelných a 5 MW elektrických. Reaktor čerpá z provozních zkušeností reaktorů vyvíjených ve Spojených státech, Německu, Číně a Japonsku. Podle informací World Nuclear Association využívá MMR palivo v prizmatických grafitových blocích a má uzavřenou transportovatelnou aktivní zónu. Reaktor v lednu dokončil první fázi před licenčního hodnocení návrhu dodavatele.

Technologie MMR by mohla sloužit jako model pro budoucí ostrovní systémy založené na reaktoru SMR. Nasazení SMR v Kanadě poskytne nízko emisní energii a teplo pro odlehlé průmyslové oblasti a severské země. Jedná se o jeden z možných podtržených využití reaktorů SMR v kanadském plánu roku 2018, který poskytuje pracovní rámec budoucnosti nasazení reaktorů SMR v Kanadě.

„Elektrárna MMR poskytne obrovské výhody pro Kanadu: Mnohem spolehlivější a ekonomičtější energetické dodávky do odlehlých oblastí a komunit.“ Náš návrh nabízí CNL první takovou technologii v Kanadě.

Žádost o licencování k přípravě staveniště v národních laboratořích Chalk River byla vydána 20. března, sdělila CNSC. Licenční proces dozorného orgánu začal s „přezkoumáním dostatečnosti“ žádosti. Pokud dojde k popisu projektu jako kompletního, bude dalším krokem dozorného orgánu vydání oznámení o zahájení licenčních prací. Popis projektu se pak může stát veřejným pro připomínky v rámci posuzování vlivu na životní prostředí.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..