Americké jaderné elektrárny dosahují lepších výsledků než kdy dříve. I přes to je však nyní čas jednat o zajištění výhod plynoucích z používání jaderné energetiky a jejímu uchování. Informovala o tom prezidentka a generální ředitelka Nuclear Energy Institute (NEI), Maria Korsnick, během své prezentace na State of the Industry 2019.

jaderná energie - Potřebné akce pro udržení konkurenceschopnosti amerického jádra - Zprávy (Korsnick 2019 address NEI) 1
Maria Korsnick se svým ročním příspěvkem (Zdroj: NEI)

Jaderná energetika je největším zdrojem čisté energie ve Spojených státech a národní jaderné elektrárny pracují mnohem efektivnější než kdy dříve, sdělila Kornick, a dodala, že se jedná o „ekonomické motory“ pro komunity, které je provozují. Navíc k nových projektů, jako jsou například stavěny v jaderné elektrárně Vogtle v Georgii, podtrhla žádost o vývoj digitálních systémů, 3D tiskáren, vývoj analýzy velkých dat a umělé inteligence ke zlepšení existujících elektráren pro prodloužení životnosti.

„Příští rok by v této době mohly být první žádosti o prodloužení životnosti o dalších 20 let. Celkem by tak elektrárny měly být provozované 80 let,“ dodala.

Inovace zahrnují malé modulární reaktory a mikro reaktory „umožňují využívat jadernou energii i tam, kde velká zařízení nemohou uspokojit potřeby komunity,“ sdělila. Korsnick chválí průchod americké legislativy pro podporu jaderných inovací a pokročilých technologií. Zákon o jaderných inovacích a modernizacích podporuje založení licenčního rámce pro další generaci pokročilých reaktorů. Tento zákon byl podepsán americkým prezidentem, Donaldem Trumpem, v lednu.

Sdělila, že americký průmysl musí zůstat mezinárodně konkurenceschopný. Téměř dva ze tří ze stavěných reaktorů ve světě se staví v Číně, nebo v Rusku, poznamenala Korsnick. „Tyto státy dávají velké investice do rozšíření jejích domácí základny jaderných elektráren a vývoje nových technologií. Jejich úsilí o podporu jaderné technologie v mezinárodním měřítku je klíčovou částí zahraniční politiky a Spojené státy nyní zaostávají,“ sdělila Korsnick. „Jiné země od Polska, přes Českou republiku až Jordánska také plánují postavit, nebo expandovat své jaderné zdroje a my se potřebujeme dostat do čela tohoto vývoje.“

Označila financování vývozu technologií jako kritickou prioritu pro Spojené státy v rámci zajištění konkurenceschopnosti USA. „Bez plně fungující exportní a importní banky američtí dodavatelé nemohou soutěžit na celosvětovém trhu v rámci mezinárodních tendrů. Doufáme, že v tomto roce senát potvrdí kvalitní podmínky pro platnost bankovní rady a doufáme, že kongres bude znovu autorizovat banky jako takové,“ dodala.

Americká mezinárodní rozvojová a finanční korporace musí mít možnost podporovat jaderně energetické projekty a americké ministerstvo zahraničí by mělo pokračovat ve svém úsilí o spolupráci na trhu dlouhodobějších energetických podniků, sdělila. „Jak řekli naši diplomaté,
v této době můžeme pokračovat v nešíření jaderných zbraní a konkurenceschopnému exportu civilní jaderné energetiky. Tyto zdroje jsou nezávislé a vzájemně se doplňují.“

Konkurenceschopnost není definovaná pouze tím, co se děje v zahraničí, sdělila Korsnick. „Příliš dlouho jsme si zde museli odpovídat na falešnou volbu: Čistá, nebo udržitelná energetika, jeden, nebo jiný zdroj energie,“ dodala. „Je však falešné tvrdit, že můžeme tento problém vyřešit bez jaderné energie,“ dodala.

Pokud nechcete chránit svoji stávající jadernou flotilu, znamená to v „nejlepším případě“ vyměnit bezuhlíkovou výrobu elektřiny jadernými elektrárnami za jiné zdroje nevypouštějící oxidy uhlíku a v „nejhorším případě“ by došlo k výměně za zdroje vypouštějící emise oxidu uhličitého.

V nepřítomnosti komplexní federální politiky berou státy vůdčí roli, sdělila Korsnick a zdůraznila činnosti, které provedly státy jako New York, Illinois, Connecticut a New Jersey k záchraně jaderné energetiky a splnění klimatických cílů.

„Dovolte mi, abych byla zcela přímá: Záchrana jaderných elektráren není výpomoc. Není to dotace. Pomáhá napravovat chyby na stále deformovanějšímu energetickém trhu. Jde o uznání, že musíme brát v úvahu i jiné bezuhlíkové zdroje energie. Jedná se o potřebnou část každého zodpovědného plánu nasazení čisté energetiky budoucnosti,“ sdělila Korsnick.

Politická opatření pro zachování jaderné kapacity před předčasným odstavením z provozu a pro upevnění víry inovátorů a investorů v existující trh nových jaderných technologií, nepředstavovala stranické záležitosti.

Jedná se o jednoduchý fakt, jaderné elektrárny jsou uzavírány a Spojené státy jsou nuceny k přesunu ke špinavějším zdrojům energie, aby uspokojily poptávku. Přitom však vzrůstají emise skleníkových plynů. Odpověď na klimatickou krizi nebude tak jednoduchá jako nahrazení uhlíku pomocí obnovitelných zdrojů a baterií. „Odpověď musí zahrnovat jadernou energetiku, pokud ne, není to odpověď na vše,“ dodala.

Matematika je skutečně jednoduchá. Pokud chceme zastavit prudký nárůst znečištění emisemi, musíme začít více investovat do nejspolehlivější varianty výroby energie. Ochrana naší energetiky, ekonomiky a životního prostředí znamená, že není jiná volba než jaderná energetika.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..