Aktivní zóna druhého bloku jaderné elektrárny Darlington byla přestavěna. Informoval o tom vlastník a provozovatel elektrárny Ontario Power Generation (OPG) při oslavách instalace všech palivových kanálů. Jedená se o první reaktor z deseti podobných, u kterých je naplánovaná obměna zóny.

jaderná energie - Ontario dokončilo prvotní cíle renovací - Zprávy (Darlington refurbishment milestone April 2019 OPG) 1
Pracovníci oslavující přestavbu zóny druhého bloku jaderné elektrárny Darlington (Zdroj: OPG)

Reaktory Candu mají velkou horizontální nádobu, zvanou kalendrie. Skrz tu prochází 480 trubek, ve kterých protéká voda o vysoké teplotě. Na jejich koncích jsou ucpávky, které umožňují výměnu paliva za provozu jaderného reaktoru. Rekonstrukce aktivní zóny má jeden hlavní cíl, a sice prodloužení životnosti elektrárny. Kromě toho musí být zkontrolováno, či vyměněno tisíce dalších komponent.

„Instalace palivových kanálů, plánování a potřebná koordinace k efektivnímu dokončení prací byly mimořádně náročné,“ sdělil Mike Allen, starší viceprezident pro jadernou obnovu společnosti OPG.

„Doslova jsme museli přestavět aktivní zónu pro dosažení nejvyššího stupně bezpečnosti a standardů kvality,“ sdělil Allen. „Nedokázali bychom to bez silného a integrovaného týmu společnosti OPG-CanAtom.“

Práce na přestavbě začaly v červnu 2018.

Organizace kanadských jaderně průmyslových organizací sdělila, že již byly vyměněny palivové kanály a nyní probíhá práce na zapojení podavače na druhém bloku. Další kroky budou zahrnovat zavážení paliva. To by mělo nastat na podzim tohoto roku. Na začátku roku 2020 by měl být blok znovu spuštěn. Plánovaná odstávka pro rekonstrukci druhého bloku elektrárny Darlington má být dokončena před započetím stejné odstávky na třetím bloku, aby bylo možné aplikovat získané zkušenosti. Společnost OPG plánuje začátek rekonstrukce třetího bloku v únoru 2020, prvního bloku v červnu 2021 a čtvrtého bloku v lednu 2023.

Rekonstrukce jaderných reaktorů probíhá v rámci společného úsilí kanadských jaderných společností. Veškeré rekonstrukce, které podléhají schvalování vládou Ontaria a vlastníkem elektrárny, mají být dokončeny do roku 2033.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..