Japonský premiér, Shinzo Abe, navštívil 15. dubna zařízení jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Oficiálně tak spustil proces odstraňování paliva ze třetího bloku havarované elektrárny. Společnosti TEPCO zabere několik let odstranit palivové zbytky z podlahy reaktorové budovy a snížit tak riziko celého zařízení.

jaderná energie - Odstraňování paliva ze 3. bloku Fukušimy - Zprávy (Shinzo Abe at Fukushima Daiichi unit 3 April 2019 Kantei) 1

Shinzo Abe navštívil elektrárnu Fukušima Dajiči v normálním oblečení. Zařízení pro odstraňování paliva z elektrárny je vidět v pozadí fotografie (Zdroj: Kantei)

Na bloku je celkem 566 silně radioaktivních palivových souborů, které byly předtím používány k výrobě elektřiny. Soubory jsou nyní skladovány v bazénu mokrého skladování. Palivové soubory budou jeden po druhém přesunuty do transportního kontejner, který bude následně vyzdvižen z bazénu, vyčištěn, vysušen a odvezen do blízkého skladu. Tento typ prací se obyčejně provádí z řídící místnosti, avšak nyní budou pracovníci v budově vzdálené přibližně 1500 metrů a postavené speciálně pro tento účel.

Společnost TEPCO zkontroluje palivové soubory, vyčistí je a zbaví je zbývajícího prachu, či úlomků předtím, než budou uloženy do skladovacího bazénu. Kontroly, které již byly provedeny na třetím bloku elektrárny naznačují, že palivové soubory nejsou silně poškozeny.

Po odstranění palivových souborů společnost TEPCO významně sníží množství radioaktivních zásob na čtyřech havarovaných blocích. Společnost již v minulosti zajistila podobné činnosti na čtvrtém bloku. Tam bylo 1331 použitých palivových souborů, které, vzhledem ke struktuře budovy, představovaly větší riziko. Tato činnost byla zajištěna v roce 2014.

Návštěva premiéra Shinza Abe

Japonský premiér navštívil 15. dubna region Fukušimy, aby viděl proces decommissioningu elektrárny a oslavil tak milník, kdy nejsou třeba v okolí elektrárny speciální oděvy. „Po velkém úsilí, a jednotlivých krůčcích je vidět konečný postup prací,“ dodal.

Také navštívil J-Village, sportovní centrum, které bylo zřízeno pro podporou stabilizace elektrárny okamžitě po nehodě a které se nyní opět vrací do klasického komerčního provozu. Toto centrum se také připravuje na nadcházející olympijské a paralympijské hry v roce 2020. Premiér Abe se také zúčastnil ceremonie v Okumě, nejbližším městě elektrárny. V rámci ceremonie byly znovu otevřeny úřední kanceláře. Premiér informoval, že doufá, že se jednalo o první krok k plné obnově lokality. Příkaz k evakuaci byl pro část města zrušen 10. dubna.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..