Pracovníci kanceláře životního prostředí amerického ministerstva energetiky, pracující v národních laboratořích Idaho (INL), používají novou technologii k charakterizaci obsahu stovek sudů s radioaktivním odpadem před odesláním k jejich trvalému uložení.

jaderná energie - Nová technologie umožňuje lepší charakterizaci odpadů z in-situ - Zprávy (Waste container characterisation DOE EM) 1
Pracovníci společnosti Fluor testují novou metodu pro EPA (Zdroj: EM)

Systém pro čítání objektů (ISOCS) se používá k posouzení více jak 320 sudů, boxů a ostatních objektů v INL při projektu čištění jaderných odpadů (AMWTP). Tento systém se používá zejména kvůli velikosti objektů, které jsou příliš velké pro jiné nedestruktivní metody charakterizace. Radioizotopy v sudech, které pocházejí z mnoha různých oblastí i INL a bývalých vojenských zařízeních v Rocky Flats v Coloradu a Mound v Idahu, musí být charakterizovány předtím, než budou odeslány do konečného úložiště (WIPP) v Novém Mexiku.

Zařízení ISOCS bylo vyvinuto společností EM Cleanup Fluor Idaho. Ta pracovala společně se společností Mirion Technologies. Pracovníci měří velikost kontejnerů a používají speciální kameru pro mapování gama záření, které emitují kontejnery. Díky tomu lze najít části, které jsou silnými gama zářiči. Systém pak využívá tato data pro charakterizaci gama záření a stanovení množství radioizotopů. Pro konzistenci je každý sud s odpadem charakterizován dvakrát.

Systém byl schválen americkou agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA) jako vyhovující pro přijetí odpadu ve WIPP.

„Uvedení systému do provozu nám umožňuje specifickou charakterizaci vyžadovanou skladem WIPP,“ informoval manažer Fluor Idaho, Ed Gulbraisen. „Museli jsme jen demonstrovat systém ISOCS (pro agenturu EPA a kancelář společnosti EM, která je zodpovědná za sklad WIPP), který udává přesné informace o každém z kontejnerů při testování.“

Společnost Fluor Idaho naplánovala dokončit nakládání s jaderným odpadem v AMWTP na konci tohoto roku. Očekává se, že odvoz radioaktivního materiálu do WIPP a ostatních úložišť bude pokračovat po dobu dalších 10 let.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..