V Soči začalo 15. dubna 2019 jedenácté mezinárodní jaderné fórum Atomexpo. Přes 3600 delegátů ze 74 zemí světa zde řeší aktuální otázky spojené s jadernou energetikou a předává si zkušenosti. Dorazili i zástupci 22 českých firem.

jaderná energie - Mezinárodní jaderné fórum Atomexpo 2019 soustřeďuje 74 zemí světa - Zprávy (DSC 9080 1) 1
Atomexpo 2019 (Zdroj: Tisková zpráva)

Letošní ročník má podtitul Jaderné technologie pro lepší život. Ze zemí, jejichž zástupci dorazili (což je mimochodem více jak třetina všech zemí světa), jich zhruba 30 používá jadernou energetiku a dalších 30 ji plánuje začlenit do svého energetického mixu. Skladbě účastníků odpovídala i probíraná témata.

„Kromě toho, že jaderná energetika představuje ekologický a spolehlivý zdroj energie, přináší také rozvoj vědy, vzdělávání, lékařství a zemědělství. Používání jaderných technologií, nejen energetických, tak je důležitým faktorem pro dosažení cílů udržitelného rozvoje stanovených OSN a je neoddělitelně spjato se zvyšováním životní úrovně a utvářením zodpovědného přístupu k životnímu prostředí,“ řekl během zahájení fóra Alexej Lichačov, generální ředitel ruské korporace pro atomovou energii, která fórum pořádá.

V kontextu České republiky je nejdůležitějším tématem obnova jaderných elektráren. „V uplynulém roce byl dosažen rekord za posledních 30 let v souhrnném instalovaném výkonu jaderných bloků, které byly uvedeny do provozu. Plány na rok 2019 nasvědčují tomu, že tento rekord bude opět překonán. Ani to však nestačí pro splnění našich závazků v oblasti klimatu,“ uvedla Agneta Risingová, ředitelka Světové jaderné asociace (WNA), během zahájení fóra. Vzhledem ke stáří evropské jaderné flotily je zřejmé, že podobné otázky, jaké nyní řeší Česko, řeší nebo budou brzy řešit i ostatní země z evropské pětadvacítky, které provozují jaderné elektrárny.

Gerassimos Thomas, náměstek generálního ředitele DG Energy Evropské komise, řekl: „Jaderná energetika hraje důležitou roli ve všech scénářích dekarbonizace energetiky, které má vypracované Evropská unie. Abychom mohli splnit naše cíle v oblasti klimatu, musí být minimálně pětina nových zdrojů jaderných. To ale nebude možné, pokud nebudou splněny dvě podmínky: Náklady na výstavbu jaderných elektráren musí být sníženy pomocí přísného řízení projektů a silného dodavatelského řetězce a dále spolupráce s obyvatelstvem musí být těsnější, aby chápalo, jaké přínosy má jaderná energetika.“

Problémům financování se věnoval Peter Bird z Rotschild Financial Advisory, který představil nový investiční model pro realizaci velkých infrastrukturních projektů. Ten přenáší rizika projektu na spotřebitele, ne na stát jako například kritizované contracts for difference, a zjednodušuje financování, což otevře soutěž mezi poskytovateli kapitálu a tím sníží náklady na jeho zajištění. Tento model byl ověřen v praxi v Londýně během velkého vodohospodářského projektu.

Mezi vystavovatele patří i česká společnost Nuvia a Aliance české energetiky (sdružující některé české dodavatele pro jadernou energetiku) a slovenské společnosti VUJE, PPA Controll a Enseco. Další společnosti sem vyslaly své zástupce. Společnost Žďas podepsala smlouvu na dodávku výkovků společnosti CKBM (součást Rosatomu) pro výrobu hlavních cirkulačních čerpadel.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..