Způsob hodnocení německého jaderného dozoru je silný a může být v budoucnu zdokonalen. K tomuto závěru došel tým mezinárodních inspektorů po dvoutýdenní misi, během které hodnotili dozorný rámec Německa.

jaderná energie - Mezinárodní hodnocení německého dozoru - Zprávy (Isar 2 Germany Bjoern Schwartz) 1
Druhý blok německé jaderné elektrárny Isar, který má být odstaven v roce 2022 (Zdroj: Bjoern Schwartz)

Tým 21 starších expertů jaderného dozoru z 16 zemí navštívil zemi v rámci integrované mise zaměřené na jaderný dozor (IRRS) mise mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Mise byla provedena na žádost německé vlády. Tým zjistil osvědčené dobré praktiky oblasti havarijní připravenosti a reakce na mimořádnou událost. Podle závěru z mise by „použité technologie umožnily vládě při jakékoliv události získat nezbytné informace“.

„I když se Německo rozhodlo uzavřít jadernou energetiku, bezpečnost našich jaderných zařízení pro nás zůstává maximální prioritou,“ informovala Svenja Schulze, ministryně ochrany životního prostředí Německa. „Navíc chceme umožnit podporu našim sousedním zemím jako kompetentního partnera i po odstoupení od jádra.“

Německo má velké zkušenosti a aktivity v oblasti zajištění komplexního dozorného rámce, informovala mise agentury.

Oblasti ke zlepšení, identifikované misí IRRS, zahrnovaly potřebu dozorného orgánu pravidelně hodnotit vedoucí postavení v oblasti kultury bezpečnosti. V aktivitách zaměřených na decommissioning by Německo mělo založit požadavky pro periodické hodnocení a aktualizace bezpečnostních hodnocení v průběhu demontáží. Agenturní tým také došel k závěru, že jsou zde požadavky na řešení veřejných přístupů během procesu vyřazování z provozu.

Německo stále komerčně provozuje 7 velkých jaderných reaktorů, které dodávají asi 12 % elektřiny Německa, i když se rozhodli již dávno své jaderné elektrárny uzavřít. Přibližně 29 reaktorů je již nyní odstaveno a země se dostává do fáze, kde budou aktivity spojené s decommissioningem elektráren na denním pořádku. V Německu je také sedm výzkumných reaktorů, které poskytují vědecké služby a výrobu radioizotopů. Tyto reaktory však nejsou v ohrožení.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..