Společnost Kansai Electric Power Company obdrží v roce 2020 dodávku palivových souborů MOX. Sdělila tak zpravodajská společnost v Asahi Shibnum. Tyto palivové soubory by měly být použity ve třetím a čtvrtém bloku jaderné elektrárny Takahama. Tyto bloky patří mezi devět provozovaných jaderných reaktorů v Japonsku. Směsné palivo, jinak známé jako MOX, je jaderné palivo vyrobené přepracováním plutonia a uranu z použitého paliva.

jaderná energie - Kansai čeká návrat paliva MOX pro 3. a 4. blok elektrárny Takahama - Zprávy (Takahama units 3 and 4 Kansai) 1
Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Takahama (Zdroj: Kansai)

Recyklované jaderné palivo zajišťuje přibližně 5 % celosvětové poptávky. Vzhledem k pozastavení, či odstavení, japonských reaktorů po nehodě jaderné elektrárny Fukušima, byly i japonské dodávky paliva MOX sníženy. Japonská politika však nyní snižuje zásoby plutonia a snaží se prosadit MOX i v zahraničí.

V roce 2017 francouzská společnost Orano dodala palivové soubory MOX do jaderné elektrárny Takahama. Ve stejné době společnost Orano podepsala zakázku s japonskými průmyslovými organizacemi NFI o fabrikaci 32 palivových souborů typu MOX pro stejnou elektrárnu.

Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Takahama byly znovu spuštěny v březnu roku 2016. Poté však byly nuceny soudním příkazem znovu odstavit reaktory a počkat na další spuštění v březnu 2017. Po znovuspuštění byl třetí blok zavezen s 24 palivovými soubory MOX. Celkem je v aktivní zóně tohoto reaktoru 157 palivových souborů. Do čtvrtého bloku byly zavezeny 4 palivové soubory typu MOX.

Palivové soubory MOX obsahují plutonium separované z použitého jaderného paliva Použité jaderné palivo z Japonska a ostatních zemí bylo přepracováno v Evropě, přičemž palivo MOX a vysoceaktivní odpad byl navrácen zpět. Japonsko usiluje o otevření vlastního fabrikačního a přepracovacího závodu na palivo MOX v Rokkasho a od roku 1998 neposílá své použité palivo pro přepracování do Evropy.

Dobrovolná opatření

Společnost Kansai předložila 29. března zprávu o bezpečnostním hodnocení čtvrtého bloku podle pokynů dozorného orgánu. Společnost Kansai sdělila, že se snažila posílit bezpečnostní opatření, aby zabránila nehodám a zlepšila schopnost reakce na nehody.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..