13letý projekt výměny hlavních komponentů (MCR) byl realizován součástí programu prodloužení životnosti. Tento program přinese miliardy dolarů do ekonomiky Ontaria. Mezitím zůstává hlavní projekt na opravu druhého bloku jaderné elektrárny Darlington na cestě k dokončení v roce 2020. Sdělila to společnost Ontario Power Generation (OPG).

jaderná energie - Kanadský jaderný program přináší ekonomické výhody - Zprávy (Darlington refurb stator GE Poland OPG) 1
Pracovníci GE v Polsku připravují stator elektrogenerátoru pro odeslání do elektrárny Darlington (Zdroj: OPG)

Ontarijská obchodní komora (OCC) sdělila ve své zprávě, že projekt výměny hlavních komponent popisuje nestranné hodnocení projektu MCR.

„Naše analýzy ukazují, že projekt MCR společnosti Bruce Power je zásadním přispěvatelem ontarijské ekonomiky. V širším měřítku poskytne prodloužení životnosti zařízení Bruce Power pracovní místa v Ontariu, produkci stabilních dodávek lékařských izotopů pro světový zdravotnický systém a poskytne ekonomické výhody prostřednictvím přímých a nepřímých investic,“ sdělil prezident a generální ředitel OCC, Rocco Rossi. „Jak roste poptávka po elektřině v Ontariu, je jaderná energetika nejlepší volbou pro její zajištění se snížením emisí oxidu uhličitého. Projekt MCR společnosti Bruce Power nezajistí pouze ekonomický růst regionu, ale zároveň Ontario posune na pozici světového vůdce v jaderných inovacích a znalostech.“

Podle ekonomické analýzy OCC je očekávaný vliv MCR na ekonomiku Ontaria mezi 7,6 miliardami CAD (131 miliardy Kč) a 10,6 miliardami CAD (183 miliardami Kč). Národně je ekonomický vliv očekáván mezi 8,1 miliardami CAD (140 miliardami Kč) a 11,6 miliardami CAD (200 miliardami Kč). Očekává se, že federální vláda obdrží 144 milionů CAD (2,5 miliardy Kč) ve spotřební dani a dalších 1,2 miliardy CAD (21 miliardy kč) na dani z příjmu. Vláda provincie obdrží 300 milionů CAD (5,2 miliardy Kč). Podle odhadů by obce Ontaria měly dostat 192 milionů CAD (3,3 miliardy Kč) v rámci kolektivní daně.

Jaderný průmysl nyní zajišťuje 60 % denních dodávek elektřiny a skládá se z více jak 200 společností a více než 60000 pracovních pozic napříč různými odvětvími jako je například provoz, výroba kvalifikace pracovníků, zdravotnictví, věda a výzkum.

Greg Rickford, ministr energetiky a vnitra Ontaria, informoval o pokračujícím využívání jaderné elektrárny Bruce. Tato situace může vytvořit nové pracovní pozice a pokrok v průmyslovém sektoru Ontaria. „Je skvělé vidět projekt jako je MCR, který pomůže udělat Ontario nejlepším místem pro investice, podnikání a nalezení pracovních pozic,“ sdělil.

MCR je částí prodloužení životnosti elektrárny společnosti Bruce Power. Program byl spuštěný v lednu 2016. Šestý blok elektrárny bude prvním z šesti bloků, které projdou MCR. Projekt MCR zabere 46 měsíců. Po tomto prodloužení životnosti bude reaktor schopen provozu ještě dalších 30 až 35 let. Celkové náklady na renovaci 3. až 8. bloku společnosti Bruce se očekávají v hodnotě 8 miliard CAD (138 miliard Kč) dalších 5 miliard CAD je vyčleněno na jiné aktivity spojené s dodatečným prodloužením životnosti, které je naplánováno na dokončení do roku 2053.

Milníky elektrárny Darlington

Dlouhodobý program rekonstrukce jaderné elektrárny Darlington začal druhým blokem v roce 2016 po letech detailního plánování a příprav. Dokončení reaktoru, který byl v minulém roce demontován, je naplánováno na toto jaro a rekonstrukce druhého bloku bude trvat do začátku roku 2020. Ve stejné době probíhají konečné přípravy pro zahájení renovace třetího bloku.

„Vstoupili jsme do kritické fáze projektu,“ sdělil Mike Allen, starší viceprezident renovace jaderného zařízení. „OPG a naši projektoví partneři pokračují v práci jako integrovaný tým, aby splnili naše závazky na druhém bloku a dalších třech blocích v jaderné elektrárně Darlington.“

Stator elektrogenerátoru, vážící 350 tun, vyrobený polskou pobočkou společnosti GE je v současné době převážen do Kanady, kde bude instalován na třetím bloku elektrárny Darlington.

10letý projekt rekonstrukce elektrárny Darlington má být dokončen v roce 2026.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..