Světu se blíží možnost výroby udržitelné, bezpečné, bezemisní, kontinuálně dodávané elektřiny. Jedná se o jednu technologii, která splní všechny tyto parametry, sdělily společnosti Spojeného království.

jaderná energie - Jaderná fúze jako budoucí zdroj energie - Zprávy (Iter aerial courtesy Iter.jpg) 1
Výstavba fúzního reaktoru ITER v jižní Francii (Zdroj: nucnet.org)

Článek, vypracovaný soukromou společností zaměřenou na jadernou fúzi, Tokamak Energy, a publikovaný The Royal Society, informuje, že fúzní reaktory nemají problémy, které by vedly k jaderné nehodě, podobné Černobylu, Three Mile Islandu, či Fukušimě.

Štěpný reaktor nese ve své aktivní zóně velké množství paliva, které při špatných okolnostech může vést ke katastrofickému scénáři, podobnému Černobylu.

Po delší době provozu štěpného reaktoru se v palivu vytvoří značné množství štěpných produktů, které jsou vysoce radioaktivní s dlouhým poločasem rozpadu. Pokud dojde k porušení ochranných bariér, podobně jako v elektrárně Three Mile Island, může dojít k vážnému znečištění.

Po zastavení štěpné řetězové reakce se v aktivní zóně vyvíjí stále velké množství tepla, které je natolik velké, aby roztavilo palivové soubory. Podobná situace nastala například při havárii jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

Fúzní energetika netrpí ani jedním z těchto tří problémů, informuje článek. „Palivo obsahující tritium a deuterium je neustále vstřikováno do reaktoru, což znamená, že je zde pouze tolik paliva k udržení reakce při jejím současném výkonu.“

„Produkty z fúzní reakce jsou zejména neutrony a jádra hélia. Ty mají obecně kratší poločasy rozpadu.“

„Neexistuje zde možnost zpožděného vývinu tepla v případě vypnutí fúzního reaktoru. Vysokoenergetické neutrony způsobují poškození materiálu a jeho aktivaci, nicméně to nejsou života ohrožující problémy.“

Článek poznamenal, že „žádná ze společností neočekávala tak rychlý pokles cen solárních panelů, jako ke kterému došlo v posledním desetiletí.“

Tato situace však dospívá k závěru, že přerušovaná povaha obou zdrojů je činí neschopnými přispívat do základního výkonu během bezvětrných dnů se zataženou oblohou. Takové dny však mohou trvat až měsíce.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..