V důsledku vyšší spotřeby energie vzrostly loni emise CO2 o 1,7 % a dle posledních údajů Mezinárodní energetické agentury (IEA) dosáhly nového rekordu. Agentura na konci března v Paříži vydala zprávu o světovém stavu energetiky a emisích CO2. Ta ukazuje, že za rok 2018 vypustil celosvětový energetický systém téměř 33 milionů tun emisí CO2.

jaderná energie - IEA požaduje zvýšení čisté energie, emise dosahují rekordních hodnot - Zprávy (IEA primary energy demand by region 2017 18 IAEA) 1
Růst poptávky po primárních zdrojích během let 2017 a 2018 (Zdroj: WNN)

„V roce 2018 jsme viděli mimořádný nárůst v světové energetické poptávce, nejrychlejším tempem za posledních 10 let,“ řekl Dr Fatih Birol, výkonný ředitel IEA. „Minulý rok může být považován jako další zlatý rok pro plyn, který představoval téměř polovinu nárůstu světové poptávky po energii. Navzdory velkému růstu energií z obnovitelných zdrojů však globální emise stále rostou, což ukazuje nutnost zavést naléhavá opatření na všech frontách – rozvíjet všechna řešení čisté energie, omezovat produkci emisí, zlepšovat efektivitu a podporovat investice a inovace, včetně zachycování uhlíku, jeho využití a skladování.“

Vzhledem k vydané zprávě, spotřeba energií vzrostla téměř dvojnásobně oproti průměrné míře růstu spotřeby od roku 2010, což se odvíjí od silnější světové ekonomiky a vyšším nárokům na topení a chlazení v některých částech světa. V čele poptávky po všech typech paliv je plyn, přestože solární a větrné elektrárny zaznamenaly dvojciferný nárůst. Vyšší poptávka po elektřině byla zodpovědná za více než poloviční nárůst energetických potřeb. Dle zprávy vykazuje energetická účinnost nepochybné zlepšení.

V roce 2018 vzrostla světová poptávka po elektřině o 4 % , tedy téměř dvakrát rychleji než celková poptávka po energiích, s nejrychlejším nárůstem po roce 2010. Obnovitelné zdroje a jádro pokryly velkou většinu v růstu poptávky. Přesto, výroba elektřiny z uhelných a plynových elektráren významně vzrostla, čímž přispěla k nárustu emisí o 2,5 %. Emise z výroby elektřiny dosáhly přibližně 13 Gt, resp. 38 % z celkových emisí souvisejících s výrobou energií v loňském roce.

Čistá energie

Údaje o celosvětové poptávce po energii a výrobě elektřiny podle zdroje ukázaly jádro s 710 Mtoe (megatun ropného ekvivalentu), tj. 5% podíl, který se od roku 2000 snížil ze 7 % .

Jádro za minulý rok vyrobilo 2724 TWh elektřiny, což představuje meziroční nárust 3,3 %. Podíl vyrobené elektřiny se ze 17 % v roce 2000 snížil na 10 % dle IEA. Polovinu má za následek vstup nových závodů v Číně. Znovuspuštění 4 jaderných elektráren poprvé od nehody Fukušima Dajiči v Japonsku z roku 2011 a vyšší dostupnost ve Francii přidaly dohromady 38 TWh elektřiny. Produkce ve Švýcarsku, na Tajwanu, v Pákistánu a Švédsku také vzrostla. Produkce klesla v Jižní Koreji kvůli nové údržbě a v Belgii díky odstávkám způsobenými odstávkami pro zvýšení bezpečnosti.

Produkce z obnovitelných zdrojů vzrostla na 7 % v roce 2018, tj. o 1 % více než v roce 2017, a pokryla 45 % světového růstu poptávky po elektřině. V několika zemích vykázala rekordní maxima, např. v Německu, kde poprvé výroba z obnovitelných zdrojů předběhla výrobu z uhelných elektráren. V UK obnovitelné zdroje vyprodukovaly rekordních 35 % z celkové produkce 335 TWh.

Solární, vodní a větrnné elektrárny dohromady představují 90% nárůst výroby z obnovitelných zdrojů energie na celém světě, přičemž energie z biomasy pokrývá téměř celý zbytek.

Nehledě na významný nárůst produkce z nízko uhlíkových zdrojů, elektrárny spalující uhlí a plyn musely být také v roce 2018 povolány, aby byla pokryta vyšší poptávka elektřiny, jak je vedeno ve zprávě.

Uhlí v roce 2018 vzrostlo více než jakékoliv jiné zdroje pro produkci elektřiny v roce 2018, a představovalo 26 % celkové dodatečné výroby. S 38% podílem na trhu zůstává největším zdrojem výroby elektřiny. Nejvyšší nárůst uhlí byl zaznamenán v Číně, kterou následovala Indie. Tyto země tímto více než vyrovnávají značné snížení uhelných zdrojů v USA, Evropě a Japonsku.

Zemní plyn byl druhým největším zdrojem celosvětové výroby elektřiny a vzrostl téměř o 240 TWh, což je téměř stejně jako uhlí. Na nárůstu se nejvíce podílelo USA, kde použití zemního plynu vzrostlo o 15 %, aby se uhlí dostalo z vedoucí pozice v produkci elektřiny.

Poptávka po elektřině

Polovina z celosvětového růstu poptávky po energii pochází z energetiky v reakci na vyšší spotřebu elektřiny.

„Přibližně pětina růstu poptávky po elektřině v minulém roce může být připsána na vrub klimatickým změnám,“ říká zpráva. „Poptávka po klimatizaci během letních měsíců v minulém roce, který byl jako čtvrtý nejteplejší v historii, vyskočila. Stejně tak zimy v severní Americe, které byly nebývale chladné, zvýšily požadavky na vytápění.“

Čína a USA, dva největší světové trhy s elektřinou, představovaly 70 % celosvětového růstu poptávky. V Číně vzrostla poptávka elektřiny o 8 %, což je ve srovnání s minulými roky významný nárůst. Nárůst pramení z průmyslového sektoru, včetně výroby železa, oceli a dalších kovů, cementů a stavebnictví, stejně jako z vyšší poptávky po chlazení. V USA po stabilní spotřebě v minulých letech stoupla poptávka o téměř 4 % na rekordní úroveň 4000 TWh, což je 17 % celosvětového součtu. Největší nárůst byl způsoben teplejším létem a chladnější zimou, která se odlišovala od průměru, a zvýšila poptávku na vytápění budov.

Poptávka po energii v Indii vzrostla o přibližně 65 TWh, tj 5,4%, což je méně než v minulých letech. Nárůst byl způsoben vzrůstem energetické náročnosti budov, a to zejména klimatizacemi, ale i větším přístupem k elektřině. V loňském roce dokončila Indie elektrifikaci všech svých vesnic, přičemž elektrické připojení se v posledních dvou letech rozšířilo na přibližně 30 milionu lidí.

V Evropě a Japonsku vzrostla poptávka po energii o méně než 1 %, zatímco v Austrálii poptávka poklesla. Jižní Korea zaznamenala poptávku kolem 3 % v důsledku vyšších letních teplot.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..