Pokud chce Evropa dosáhnout bezemisního hospodářství, je potřeba adekvátní financování a investice pro všechny nízkoemisní technologie. S tím souvisí také cíl udržet globální oteplování pod mezí 1,5 °C. Tuto informaci přinesla agentura Foratom.

jaderná energie - Foratom vyzývá Evropu k investicím do nízkoemisní energetiky - Zprávy (Foratom logo) 1
Logo agentury Foratom (Zdroj: IYNC )

Foratom volá po „soudržnosti napříč legislativou Evropské unie a politikou v souladu s cíli dosažení bezemisní Evropy do roku 2050“.

Politika musí zajistit, aby Evropa měla přístup k energetice, kterou potřebuje, a která by nevytvářela nové problémy s životním prostředím, sdělil Foratom. Politika musí podporovat pracovní pozice a růst Evropy.

K zajištění toho musí legislativa EU podpořit nízkoemisní technologie spíš než ostatní technologie výroby energie. Pro Evropu bude mnohem složitější spíš stanovit rozhodnutí politické přijatelnosti, než objektivních kritérií.

Minulý týden Evropský parlament přijal text o návrhu Evropské komise na udržitelný finanční systém, který bude poskytovat financování s přihlédnutím na otázky životního prostředí, společnosti a správy veřejných věcí.

Podle Foratomu poslanci nepřijali objektivní přístup k tomu, co znamená slovo „udržitelný“ v případě, že by pro financování měly být zvoleny pouze takové technologie, které jsou založeny na obnovitelných zdrojích energie.

Foratom sdělil, že text, který parlament přijal jde proti vizi komise. Ta předpokládá jadernou energetiku ve spojení s obnovitelnými zdroji energie. Tato spolupráce energetických zdrojů může přinést systém schopný stabilních dodávek bezemisní energie do roku 2050.

Text je rovněž v rozporu s posledním mezivládním panelem o klimatických změnách a globálním oteplování. Ten informoval, že jaderná energetika je klíčová k udržení globálního oteplování pod hodnotou 1,5 °C.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..