Někteří obyvatelé Okumy, nejbližšího města havarované jaderné elektrárně Fukušima získali 10. dubna povolení k návratu do města. Příkaz k evakuaci byl zrušen pro hornatější, méně obydlenou západní oblast města, kde žilo asi 380 z původních 10500 obyvatel.

jaderná energie - Evakuační příkaz byl ve Fukušimě zrušen - Zprávy (Fukushima evacuation areas 2019 JG) 1
Diagram evakuovaných oblastí Fukušimy (Zdroj: WNN)

Jaderná elektrárna Fukušima je umístěna na rozhraní dvou měst, a sice Okuma na jihu a Futaba na severu. Tato města a mnoho dalších ve 20km okruhu kolem jaderné elektrárny byly evakuovány po nehodě z března roku 2011. Celkem úřady napočítaly k evakuaci 164000 obyvatel. Toto číslo se nyní snížilo na 43000, což představuje pouze 2,3 % populace prefektury Fukušima.

Radiační průzkumy ve městě Okuma ukázaly, že úroveň radiace se od nehody snížila o 88 %. Tohoto snížení bylo dosaženo především díky přírodním procesům, jako například dešťovému omývání povrchů, obracení zeminy a obměně vegetace. Snahy japonské vlády o sanaci území urychlily proces odstraněním zeminy z nejpostiženějších oblastí. Hlavní radioaktivní složka z nehody elektrárny je cesium-137. To má poločas rozpadu 30 let a jeho aktivita tak za posledních 8 let klesla o 17 %.

Město Okuma podporovalo jak proces stabilizace jaderné elektrárny, tak také jejího decommissioningu tím, že provozuje služby a centrum pro několik tisíc pracovníků, kteří procházejí oblastí Fukušima Dajiči. Také bylo v této oblasti vybudováno výzkumné centrum, které má za úkol studovat pevné radioaktivní odpady, vyvinout metody analýzy některých těžko měřitelných radionuklidů a vyvinout technologii čištění a ukládání palivových částí z nehody elektrárny.

Před rokem byly otevřeny školy ve všech dříve evakuovaných městech, ve kterých byla evakuace zrušena. Na začátku tohoto roku město Okuma postavilo novou vládní kancelář, která se také začala oficiálně používat. Zástupci doufají, že do dubna 2020 bude znovu otevřena celá železniční trať Joban, která propojuje pobřežní města.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..