Globální snížení emisí skleníkových plynů, které je podle drtivé většiny vědců nezbytné, chceme-li zpomalit oteplování Země, je v současnosti bez dalšího využívání jaderné energetiky utopií. Po odbornících z energetiky, ke kterým se postupně připojují politici, začínají k tomuto závěru docházet už i někteří lidé v Německu, které se rozhodlo jaderných elektráren zbavit. A stejné hlasy zaznívají dokonce z řad ekologických aktivistů, pro něž byl ještě nedávno boj proti jádru tématem číslo jedna.

jaderná energie - Ekologičtí aktivisté: Bez jaderné energetiky oteplování Země nezpomalíme - Zprávy (Гронде 15) 1
Německá jaderná elektrárna Grohnde (zdroj: www.seogan.ru)

Podzimní zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), na které se podílelo šest tisíc vědců z celého světa, zvažovala 85 různých způsobů, jak zpomalit klimatickou změnu. Ve většině z nich hrají důležitou roli jaderné elektrárny, které jsou stále jediným velkým a přitom stabilním a spolehlivým bezemisním zdrojem elektřiny.

V celé Evropě vyvolalo minulý týden diskusi vyjádření švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové, která se v podobném duchu jako IPCC vyjádřila k jaderné energetice na svém facebookovém profilu. Poté, co se na šestnáctiletou dívku, která inspirovala i nedávné české studentské manifestace za lepší ochranu klimatu, snesla od některých jiných ekologických aktivistů kritika, Greta svůj status upravila. Zdůraznila, že osobně je sice proti jádru, ale některým zemím jiná možnost v boji proti klimatickým změnám nezbývá.

Názor, že jaderná energetika je důležitá pro ochranu životního prostředí před emisemi, není ale mezi stoupenci ekologických hnutí ojedinělý. Jeho známým průkopníkem je Patrick Moore, jeden z prvních členů a představitelů Greenpeace. V osmdesátých letech se zúčastnil dramatické plavby lodi Rainbow Warior, která byla potopena při protestu proti francouzským jaderným testům v Tichomoří a jadernou energetiku označoval za „synonymum jaderného holocaustu“. Později se ale s Greenpeace rozešel, mimo jiné i proto, že jakýkoliv reálný plán na snížení závislosti lidstva na fosilních palivech se podle něj neobejde bez jaderné energetiky.

Stejným vývojem prošel spoluautor Manifestu ekomodernismu Michael Schellenberger, který podle vlastních slov také začínal jako protijaderný aktivista, ale dnes pokládá jadernou energetiku za ekologický zdroj elektřiny. Podobné názory jako Moore a Schellenberger šíří mezinárodní koalice aktivistických organizací, která pod názvem Nuclear Pride Fest pořádá demonstrace proti uzavírání jaderných elektráren a na podporu rozšíření jaderné energetiky. Zatím poslední se konala loni v říjnu v německém Mnichově a další proběhne 28. dubna v Bruselu. Řada ekologických aktivistů z celého světa se angažuje i v Union of concerned scientists (Svaz znepokojených vědců) prosazujícím vědecká řešení ochrany životního prostředí. A finská Zelená liga se loni v létě stala vůbec první „zelenou“ politickou stranou na světě, která deklarovala, že jaderná energetika je nízkouhlíkový zdroj elektřiny, který šetří životní prostředí. Předseda strany Touko Alto prohlásil, že lidé se často brání jaderné energii jen z ideologických důvodů.

Skutečnost, že jaderné elektrárny jsou v současném energetickém mixu nezastupitelné, potvrzuje i vývoj v zemích, které uvažují o jejich postupném odstavování. Švédsko, které plánovalo ukončení provozu jaderných elektráren už v roce 2010, v nich dosud vyrábí třetinu své elektřiny. Belgický premiér Charles Michel po nedávných problémech, které nastaly při vynucené odstávce některých tamních jaderných elektráren, varuje před „uspěchaným a improvizovaným opuštěním jaderné energetiky“. Emmanuel Macron, který ve volební kampani sliboval snížení podílu jádra v energetice Francie z dnešních tří čtvrtin na jednu třetinu, od tohoto plánu couvá pod dojmem problémů, které nejen v Německu působí rozhodnutí odstavit všechny tamní jaderné elektrárny.

Německý postoj zajímavě vyjádřil minulý týden komentátor deníku Die Presse, který napsal: „Kdo považuje změny klimatu za nebezpečí, nemůže být zároveň proti jaderným reaktorům, pokud tedy není v Německu nebo Rakousku“. A v podobném duchu vyzněla i diskuse, zda bylo správné rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové o odchodu země od jaderné energetiky, kterou také minulý týden zveřejnily noviny Süddeutsche Zeitung.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..