Společnost EDF souhlasila s prodejem svého podílu ve švýcarské společnosti Alpiq jiným akcionářům společnosti, kteří mají v úmyslu je převzít. Cena za 25,04% podíl společnosti EDF je 489,2 milionů dolarů (11 miliard Kč).

jaderná energie - EDF prodává podíl na zařízení Alpiq - Zprávy (Gosgen Alpiq) 1
Jaderná elektrárna Gösgen (Zdroj: Alpiq)

Společnost Alpiq vlastní celou řadu výrobních aktiv a obchodů v sedmi společnostech a 24 evropských zemích. Jejich aktiva zahrnují 73% podíl na jaderné elektrárně Gösgen. Ta dodává výkon 1010 MW elektrických, která loni zajistila 12 % portfolia společnosti a 33,5 % celkové výroby. Jednobloková jaderná elektrárna zajišťuje 15 % švýcarské elektřiny a její uzavření je naplánováno na rok 2029 v rámci odchodu země od jaderné energetiky.

Investiční dceřiná společnost společnosti EDF souhlasila 5. dubna s prodejem svého 25,04% podílu společnosti Alpiq do dvou společností EOS a EBM, které nyní disponují podíly 31,65 % a 13,65 %. Společnosti EBM a EOS jsou členy konsorcia malých akcionářů, známých jako Primeo Energie. Zbylí členové vlastní dalších 7,78 % portfolia společnosti Alpiq.

Jakmile bude dohoda dokončena, konsorcium Primeo Energie bude držet 88 % společnosti Alpiq.

Společnost EOS sdělila, že nákup bude financován švýcarskou infrastrukturou CSA, která je podporovaná 135 penzijními fondy země a „připravuje tak cestu pro švýcarskou vlastnickou strukturu,“ sdělila společnost EOS. Se zbylými 12 % je obchodováno na švýcarské burze, ale společnosti EOS a Primeo Energie plánují skoupit tento podíl a utvořit soukromou společnost Alpiq. Tato činnost však podléhá schválení kontrolou o obchodních soutěžích. Akcie společnosti Alpiq vzrostly o 7 % po uveřejnění zprávy o prodeji společnosti. Nyní má jedna akcie hodnotu 70 švýcarských franků (1588 Kč).

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..