Druhý blok jaderné elektrárny Vogtle v Georgii, USA se vrátil do komerčního provozu se zavezeným palivem GAIA od Framatomu. Tyto palivové soubory obsahují první pokročilé odolné palivo EATF. Druhý blok pokračuje v provozu od 3. dubna, poté, co v něm proběhla jarní odstávka pro výměnu paliva a údržbu. Odstávka začala 10. března.

jaderná energie - Druhý blok Vogtle se vrací do komerčního provozu s pokročilým palivem ATF - Zprávy (Enhance Accident Tolerant Fuel Southern Nuclear) 1
Palivo EATF instalované na druhém bloku jaderné elektrárny Vogtle (Zdroj: Southern Nuclear)

Společnost Southern Nuclear, provozovatel elektrárny, sdělil, že se jedná o první zavezení palivových souborů EATF plné délky. „Tyto palivové soubory jsou známé také jako Accident Tolerant Fuel (ATF). Ty obsahují jak pelety, tak pokrytí paliva,“ které francouzská společnost Framatome dodala v lednu.

„Jedná se o důležitý milník jak pro Framatome, tak pro průmysl,“ sdělil Lionel Gaiffe, starší výkonný viceprezident oddělení pro palivo společnosti Framatome. „Oceňujeme důslednou podporu EATF od společnosti Southern Nuclear a jsme potěšeni nasazením ekonomické pokročilé palivové technologie, která poskytuje provozovateli elektrárny dodatečný čas při reakci na odezvy a vyšší provozní flexibilitu.“

S podporou od amerického ministerstva (DOE) vyvinula společnost Framatome speciální odolné palivo v rámci programu vývoje a výzkumu palivových sestav a technologií společnosti Southern Company.

Framatome sdělil, že jejich pokročilý povlak paliva dodává klasickému zirkoniovému pokrytí M5 vyšší odolnost vůči oxidaci při vysoké teplotě a snižuje produkci vodíku během nehody se ztrátou chladiva. Chromové pokrytí také „významně snižuje“ tečení materiálu, což je velmi důležité z hlediska udržení uchladitelné geometrie. Směs má také termomechanické vlastnosti, které poskytnou provozovateli mnohem delší reakční čas a zvýšenou odolnost vůči tření palivových souborů o sebe během normálního provozu elektrárny, dodali.

Navíc palivo kromě chromového povlaku obsahuje také chromem dopované pelety, které mají vyšší hustotu, snižují uvolnění plynných štěpných produktů a zlepšují chování během nehody se ztrátou chladiva, sdělil Framatome a dodal, že tyto palivové pelety také zlepšují možnost řízení jaderného reaktoru.

John Williams, ředitel úseku analýzy společnosti Southern Nuclear, sdělil: „Od této inovativní technologie se očekává zvýšení robustnosti a výkonnosti elektrárny, stejně jako potenciálně nižších provozních nákladů na výrobu elektřiny. Bezpečnost a zdraví našich zákazníků a zaměstnanců je vždy naší prioritou a budeme pokračovat při zajištění inovací, které poskytují zvýšenou bezpečnost a vyšší provozní flexibilitu.“

Instalace a dokončení testovacích palivových souborů „znamená další významný pokrok,“ uvedla společnost Southern Nuclear. Komerční nasazení tohoto paliva a předchozí instalace několika testovacích palivových souborů do prvního bloku jaderné elektrárny Hatch proběhla během odstávky v roce 2018.

Každý blok jaderné elektrárny Vogtle vyžaduje nové palivo každých 18 měsíců. Navíc kromě překládky jaderného paliva a provedení standardních údržbářských prací, pracovníci vylepšují systémy a komponenty elektrárny. Poslední překládka druhého bloku, která proběhla v roce 2017, přerušila 522 dní dlouhý provoz na plném výkonu. Elektrárna byla v provozu po dobu více jak 17 měsíců.

„Práce, které tým provedl během odstávky, umožní bezpečný provoz druhého bloku po dobu celé kampaně,“ sdělil viceprezident jaderné elektrárny Vogtle, Darin Myers.

Jednalo se o 20. překládku druhého bloku elektrárny Vogtle od počátku komerčního provozu tohoto bloku. Ten běží od roku 1989.

Společnost Framatome sdělila, že podpora programu DOE pro pokročilé jaderné palivo umožnila společnosti výrazně zvýšit jejich prvotní cíle roku 2022 ohledně nasazení této technologie. Evropští partneři, jako například CEA, která zpočátku zkoumala a identifikovala vhodnost palivového pokrytí, EDF, jaderná elektrárna Goesgen ve Švýcarsku a vůdci z celého jaderného sektoru spolupracovali již několik let na návrhu takového paliva.

Společnost Framatome vyrobila palivové soubory v jejich závodě v Richlandu, Washingtonu v rámci zakázky z roku 2017 se společností Southern Nuclear. Ta provozuje celkem šest jaderných reaktorů a dodává elektřinu do Alabamy a Georgie.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..