Druhý blok Novovoroněžské II jaderné elektrárny na jihozápadě Ruska začal 11. dubna proces fyzikálního spouštění poté, co obdržel povolení od dozorného orgánu. Sdělila to společnost Rosenergoatom, provozovatel elektrárny a dceřiná společnost ruské státní jaderné korporace Rosatom. 22. března bylo na reaktoru VVER-1200 dosaženo kritického stavu na minimálním kontrolovatelném výkonu.

jaderná energie - Druhý blok Novovoroněžské II je připraven pro spuštění - Zprávy (Novovoronezh II control room Rosatom 1) 1
Velín Novovoroněžské II jaderné elektrárny (Zdroj: Rosatom)

Ředitel elektrárny, Vladimír Povarov, uvedl, že získání povolení od Rostechnadzoru znamená, že přípravy pro fyzikální spouštění byly úspěšně dokončeny.

„Skutečné hodnoty neutronově fyzikálních charakteristik aktivní zóny reaktoru se shodovaly s navrhovanými, takže můžeme pokračovat do další fáze spouštění. Touto fází bude energetické spouštění,“ dodal Povarov.

Tato fáze zahrnuje postupné zvyšování výkonu reaktoru od 1 % na 35-40 % v několika etapách. Rosenergoatom informoval, že tyto úrovně výkonu umožní připojení turbogenerátoru k elektrické síti a počátek výroby elektrické energie. První dodávka elektřiny je naplánovaná na příští měsíc. Tu bude následovat dlouhý proces zvyšování výkonu až na úroveň 100 %. Uvedení bloku do komerčního provozu je naplánováno do konce tohoto roku.

Druhý blok Novovoroněžské II jaderné elektrárny bude třetím reaktorem VVER-1200 spuštěným po prvním bloku Novovoroněžské II jaderné elektrárny a prvním bloku Leningradské II. Tyto bloky byly spuštěny v roce 2016, respektive 2017.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..