Sobota, 5 prosince
Shadow

Druhý blok Novovoroněžské II je připraven pro spuštění

Druhý blok Novovoroněžské II jaderné elektrárny na jihozápadě Ruska začal 11. dubna proces fyzikálního spouštění poté, co obdržel povolení od dozorného orgánu. Sdělila to společnost Rosenergoatom, provozovatel elektrárny a dceřiná společnost ruské státní jaderné korporace Rosatom. 22. března bylo na reaktoru VVER-1200 dosaženo kritického stavu na minimálním kontrolovatelném výkonu.

Velín Novovoroněžské II jaderné elektrárny (Zdroj: Rosatom)

Ředitel elektrárny, Vladimír Povarov, uvedl, že získání povolení od Rostechnadzoru znamená, že přípravy pro fyzikální spouštění byly úspěšně dokončeny.

„Skutečné hodnoty neutronově fyzikálních charakteristik aktivní zóny reaktoru se shodovaly s navrhovanými, takže můžeme pokračovat do další fáze spouštění. Touto fází bude energetické spouštění,“ dodal Povarov.

Tato fáze zahrnuje postupné zvyšování výkonu reaktoru od 1 % na 35-40 % v několika etapách. Rosenergoatom informoval, že tyto úrovně výkonu umožní připojení turbogenerátoru k elektrické síti a počátek výroby elektrické energie. První dodávka elektřiny je naplánovaná na příští měsíc. Tu bude následovat dlouhý proces zvyšování výkonu až na úroveň 100 %. Uvedení bloku do komerčního provozu je naplánováno do konce tohoto roku.

Druhý blok Novovoroněžské II jaderné elektrárny bude třetím reaktorem VVER-1200 spuštěným po prvním bloku Novovoroněžské II jaderné elektrárny a prvním bloku Leningradské II. Tyto bloky byly spuštěny v roce 2016, respektive 2017.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..