Komerční provoz třetího bloku jaderné elektrárny na jihovýchodě Finska může být zpožděn o další dva měsíce. Společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) 10. dubna oznámila, že provozovatel elektrárny znovu reviduje plán spuštění elektrárny.

jaderná energie - Další zpoždění Olkiluota - Zprávy (Olkiluoto 3 crchecked dd credit Hannu Huovila TVO.jpg) 1
Třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto (zdroj: nucnet.org)

Společnost TVO sdělila ve svém prohlášení, že konsorcium společností Areva-Siemens poskytne nový plán v červnu.

Společnost sdělila, že práce na třetím bloku Olkiluota během prvního čtvrtletí tohoto roku neprobíhají podle plánu vypracovaného konsorciem Areva-Siemens v listopadu 2018.

Jaderné palivo mělo být zavezeno do reaktoru v červnu 2019, ale podle dnešní situace se zdá, že k tomu dojde až v srpnu, dodala společnost TVO.

Podle posledního plánu bylo první připojení k elektrické síti plánováno v říjnu 2019 a komerční provoz pak v lednu 2020.

Výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto, bloku EPR o výkonu 1600 MW elektrických, začala v srpnu 2005. Již nyní je výstavba o 9 let opožděna za prvním plánem výstavby. Minulý měsíc finská vláda vydala provozní licenci pro tento blok.

V únoru sdělila společnost TVO, že stavební práce na třetím bloku elektrárny Olkiluoto byly z velké části dokončeny. Práce na elektrických systémech, automatizaci a mechanické instalaci jsou stále v procesu.

V březnu 2018 společnost TVO podepsala dohodu s konsorciem Areva-Siemens ohledně nákladů a ztrát, způsobených zpožděním projektu. Vyrovnání zahrnovalo kompenzaci v hodnotě 450 milionů euro (11,5 miliardy Kč). Tato částka bude vyplacena ve dvou splátkách.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..