Poprvé v historii Čína zvyšuje výkon jejich nejstaršího reaktoru, prvního bloku elektrárny Čchin-šan (pinyin: Qinshan), ze 300 MW elektrických na 350 MW elektrických. Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) sdělila, že inženýrské práce „mají referenční význam pro zvýšení výkonu dalších elektráren. Také hrají velkou roli při prodlužování životnosti jejich jaderných elektráren.“

jaderná energie - Čína zvyšuje výkon jejich nejstaršího reaktoru - Zprávy (Qinshan 1 Hejiayuan) 1
První blok jaderné elektrárny Čchin-šan (Zdroj: Hejiayuan)

Zvýšení výkonu bylo oznámeno poté, co elektrárna úspěšně dokončila zkušební provoz, který zahrnoval bezpečný a stabilní provoz na plném výkonu po dobu 168 hodin.

První blok elektrárny Čchin-šan je tlakovodní reaktor, který byl uveden do provozu v roce 1991 a jedná se tak o první čínský reaktor, který využíval plně čínské technologie. Čína dále pokračovala nákupem technologií především větších reaktorů z ostatních zemí, které disponovaly většími zkušenosti v jaderném oboru. Nyní je Čína soběstačná ve výrobě jaderných zařízení a navrhla řadu technologií vlastní konstrukce, přičemž disponují také svým vlastním dodavatelským řetězcem.

Společnost CNNC sdělila, že inženýrské práce „mají velký referenční význam pro zvyšování výkonu ostatních jaderných elektráren a hraje velkou roli v oblasti prodlužování životnosti vlastních jaderných elektráren.“

Provozními podmínkami elektrárny byly stabilní ukazatele výkonnosti, které byly přímo skvělé od doby, co byla elektrárna připojena k elektrické síti. K tomu došlo 15. prosince 1991, dodala CNNC. Podle posledních sdílených informací s mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) dosáhl první blok elektrárny koeficientu využití 100,2 % v roce 2017 a během celého života elektrárny se hodnota přiblížila 83,5 %. CNNC informovala, že elektrárna „dosáhla dobrých výkonnostních a ekonomických benefitů“.

Navíc byl reaktor testovacím pro čínský průmysl, přičemž na něm bylo v prvých letech ročně provedeno 130 úprav a vylepšení, dodala CNNC. Úspěchy reaktoru zahrnují neustálou dodávku elektřiny po dobu 469 dní, toho bylo dosaženo v roce 2007 a nejnižší odstávky pro překládku paliva, pouhých 18 dní, v roce 2014.

CNNC neupřesnila, jak bylo dosaženo zvýšeného výkonu, dalších 50 MW elektrických. Obecné informace z amerického jaderného dozoru naznačují, že 16 % výkonu bylo získáno díky významným úpravám nejaderné části elektrárny, jako například vysokotlakých dílů turbín, vakuových vývěv kondenzátorů a motorů čerpadel, generátorů a transformátorů. Další, menší část výkonu, byla získána díky lepším výpočtům a zvýšení provozních limitů elektrárny.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..