Čínské výzkumné centrum získalo povolení k úsilí o jadernou fúzi. Povolení umožní testování velkých supravodivých magnetů a filtrů během provozních podmínek. Institut fyziky plazmatu čínské akademie věd sdělil, že integrovaný výzkumný systém pro klíčové systémy fúzních reaktorů „je jedním z největších vědeckovýzkumných projektů“ třináctého pětiletého plánu.

jaderná energie - Čína plánuje výzkum energetického využití fúze - Zprávy (China fusion park rendering March 2019) 1
Vizualizace budoucího výzkumného centra (Zdroj: Institute of Plasma Physics)

Vědeckovýzkumný cíl projektu zahrnuje studium chování plazmatu během provozních parametrů magnetických smyček a zkoumání účinků komplexního dynamického zatížení kritických systémů a komponent. Budou hodnotit provozní výkonnost filtrů a supravodivých magnetů v zatížených podmínkách.

Čína si klade za cíl postavit fúzní reaktor tokamak, známý jako čínský fúzní energetický testovací reaktor. Jeho spuštění se plánuje na rok 2030. Měl by být menší, než mezinárodní projekt reaktoru ITER, ale výkonnostně srovnatelný. Některé režimy provozu budou dodávat až desetkrát víc tepla, než jaké je třeba pro zažehnutí fúzní reakce. Doufá se, že tento velký experiment přinese znalosti potřebné pro spuštění fúzních elektráren do roku 2050.

Výběr lokality, hodnocení sociálního rizika a studie vlivu na životní prostředí byly zajištěny a schváleny, sdělila čínská akademie věd. Projekt čeká pouze na konečný investiční rozpočet pro začátek výstavby. Příprava staveniště probíhá od 14. prosince minulého roku.

Zařízení bude stavěno v oblasti Lyuang severovýchodně od Hefei, hlavního města provincie Anhui, které je přibližně 400 km západně od Šanghaje. Centrum bude společně stavěno čínskou akademií věd a vládou provincie Anhui.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..