Čína bude schopná stavět mezi šesti až osmi jadernými reaktory ročně v případě, že se proces povolování projektů vrátí do normálu. To se očekává v nejbližší budoucnosti, sdělil předseda státní společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC) 1. dubna prostřednictvím mediálních zpráv.

jaderná energie - Čína může stavět až 8 reaktorů ročně, sděl předseda společnosti CNNC - Zprávy (1606221425468215673) 1
Projekt výstavby elektrárny Čang-čou (Zdroj: en.cnnp.com.cn)

„Mělo by to být dostatečné k naplnění našich vývojových plánů pro rok 2030,“ sdělil Yu Jianfeng, který hovořil v rámci konference v Pekingu.

Zpravodaj Channel News Asia sdělil, že Čína neschválila žádný nový konvenční jaderný projekt po dobu tří let předtím, než na začátku roku vydala povolení pro dvě nové jaderné elektrárny. Zprávy informují, že elektrárny patří společnostem CNNC v Čang-čou (pinyin: Zhangzhou) v provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) a China General Nuclear v Chuej-čou (pinyin: Huizhou) v provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong).

Čína původně plánovala zprovoznit 58 GW elektrických v jaderné energetice do roku 2020 a dalších 30 GW mít v té době ve výstavbě. Dnes je v komerčním provozu 46 bloků s celkovým výkonem 36 GW elektrických.

Zpomalení vývoje však znamená nepravděpodobnost naplnění cíle roku 2020 a průmysloví představitelé vyzývají po urychlení povolovacího procesu v rámci zajištění dostatečného množství energie v roce 2030 a klimatických cílů se vztahem na množství znečištění.

V minulém roce sdělila společnost CNNC, že je schopna stavět více jak 10 jaderných reaktorů ročně na několika nových lokalitách, které jsou připraveny pro výstavbu.

Šanghajská analytická společnost Nicobar sdělila novinám, že cílem Číny je 110 bloků v komerčním provozu do roku 2030, ale tento cíl bude pravděpodobně v dalším pětiletém plánu ještě upraven. První návrh se objeví již tento rok.

Yu sdělil na průmyslové konferenci, že celosvětový jaderný sektor postupně „obnovil důvěru“ po nehodě japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči z roku 2011.

„Komunikační problémy a nedorozumění“ mezi veřejností byly jedním z důvodů proč Čína nebyla schopna plně využít výhod výrobních kapacit mnohem rychleji, sdělil.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..