Čez zaváží testovací westinghouské palivové soubory do prvního bloku jaderné elektrárny Temelín. Zavážení palivových souborů začalo o víkendu a jedná se o část plánu oznámeného v srpnu minulého roku. Plán je zaměřen na diverzifikaci dodávek paliva.

jaderná energie - Čez zaváží westinghouské palivo do Temelína - Zprávy (Temelin 1 and 2 CEZ) 1
Jaderná elektrárna Temelín (Zdroj: Čez)

První blok Temelína byl odstaven 1. března kvůli překládce jaderného paliva a údržbě. Přifázování je naplánováno na 30. dubna. Šest palivových souborů, z celkového počtu 163 palivových souborů, bude zavezeno během odstávky do bloku. Tyto palivové soubory budou od firmy Westinghouse a cílem je vyhodnotit jejich chování v kombinaci s palivem dodaným ruskou společností TVEL.

„Neznamená to přechod k americkému palivu. Jde jen o testování a kontrolu vlastností a získaných vědomostí jak pro výrobce paliva, tak také pro provozovatele elektrárny předtím, než bude volena další zakázka na výrobu paliva,“ sdělil Bohdan Zronek, člen představenstva společnosti Čez a ředitel oddělení pro jadernou energetiku.

Dodal: „Se stávajícím výrobcem máme zakázku na dodávky paliva do roku 2023 a smlouva nám umožnuje v případě potřeby vybrat jiné palivo.“

Ačkoliv bude palivo od společnosti Westinghouse zabírá pouze 3 % vsázky reaktoru, musely být vypracovány a splněny příslušné licenční postupy, sdělila společnost Čez.

„Samozřejmě je hlavní prioritou bezpečnost, a i proto trvalo licenční řízení téměř tři roky, během kterých bylo vypracováno více jak 70 technických zpráv, analýz a hodnocení. Celkem dokumenty čítaly více jak 7000 stran,“ sdělil Jan Kruml, ředitel jaderné elektrárny Temelín.

Šestice palivových souborů ze společnosti Westinghouse bude pracovat společně s palivovými soubory z TVELu, který dodává jaderné palivo do Temelína od roku 2010. V minulém roce společnost Čez zavezla 48 modernizovaných palivových souborů společnosti TVEL do druhého bloku. „Ty doplňují stávající palivo,“ sdělil Čez.

Třetina paliva na prvním bloku byla vyměněna během odstávky. Odstávka druhého bloku je naplánovaná na druhou polovinu června. Od začátku roku Temelín vyrobil celkem 3,97 TWh elektřiny, informovala společnost Čez.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

2 Comments

    Malé doporučení autorovi: nastudujte si terminologii. Palivo se nezakládá, ale zaváží ;).

      Děkuji za připomínku, opraveno.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..