Spojené království a Evropská komise podepsali prodloužení dohody pro největší fúzní výzkumné zařízení, Joint European Torus (JET). Prodloužení zajišťuje dodatečné investice 100 milionů euro (2,6 miliardy Kč). Ty v následujících dvou letech zajistí více jak 500 pracovních pozic v oblasti Culham, poblíž Oxfordu. Informovalo o tom ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslových strategií (BEIS).

jaderná energie - Britští fúzní vědci zajišťují financování projektů i přes Brexit - Zprávy (JET internal EUROfusion) 1
Pohled na vnitřní části zařízení JET (Zdroj: EUROfusion)

JET je provozovaný britskou atomovou energetickou autoritou ve výzkumném centru Culham, poblíž Oxfordu. Vědci z 28 evropských zemí jej používají k zajištění výzkumu potenciální bezemisní energetiky budoucnosti dle prací koordinovaných evropským fúzním konsorciem. To jménem Euroatomu spravuje a financuje evropský výzkum a aktivity s ním spojené.

Budoucnost zařízení byla diskutovaná od roku 2017, neboť je jeho činnost financovaná Euroatomem, od kterého vláda Spojeného království hodlá odstoupit v rámci odstupu od Evropské unie. Nová smlouva garantuje provoz zařízení JET až do konce roku 2020 „bez ohledu na situaci v EU“. Informovalo o tom BEIS v důsledku odchodu Spojeného království z EU, jinak známého také jako Brexit.

Ministr vědy, Chris Skidmore, sdělil: „Po svém prvním projevu v Culham vím, jak pracovitý a odhodlaný je personál britského dozorného orgánu. Proto s potěšením oznamuji dohodu, která je skvělou zprávou pro budoucnost výzkumu v Oxfordshire, Spojeném království a Evropě. Prodloužení této zakázky znamená pokračování špičkového výzkumu fúze v této zemi. Navíc smlouva zajistí pracovní pozice pro stovky pracovníků v oblasti Culham. “

Dodal: „Věda nemá hranice a jak opouštíme Evropskou unii, zůstává tento druh mezinárodní spolupráce v srdci naší moderní průmyslové strategie zajištění pozice Spojeného království jako vůdce výzkumu a inovací.“

JET bude nyní schopen zajistit sérii fúzních testů plánovaných na rok 2020. Ty poskytnou experimentální data pro nový mezinárodní experimentální fúzní reaktor ITER, který je stavěn na jihu Francie, dodal BEIS.

Navíc zakázka ponechává otevřenou možnost dalšího rozšíření provozu zařízení JET až do roku 2024. Provoz by pak podporoval spuštění ITERU, které je naplánováno na rok 2025.

Ian Chapman, generální ředitel britské atomové agentury, sdělil: „Rozšíření zakázky je skvělou zprávou jak pro EU, tak pro Spojené království. JET byl zářivým příkladem vědecké spolupráce mezi členy EU a tato novinka znamená, že prospěšná spolupráce bude pokračovat a umožní nám provést klíčové experimenty na cestě dopravení fúzní energie.“

Tony Donné, programový manažer EUROfusion, dodal: „Z našich ramen bylo svaleno těžké břímě. Jedná se o mimořádně dobrou zprávu pro společnost EUROfusion a evropské fúzní komunity jako takové. Můžeme nyní pracovat na realizaci fúzní energetiky společně s nepostradatelnou zkušeností našich britských partnerů.“

Fúzní reaktor ITER, jehož výstavba probíhá ve Francii, bude nástupcem JETu na cestě vývoje komerční fúzní elektrárny. Produkce prvního plasma z ITERu je naplánovaná na rok 2025 a spuštění deuterium tritiové reakce na rok 2035. Podobně jako JET nebude ani ITER demonstrovat fúzní reakci k produkci elektrické energie. To bude cílem až ITERova nástupce, reaktoru DEMO, který bude demonstrovat kontinuální dodávku elektřiny do elektrické rozvodné sítě. Podle společnosti EUROfusion je provoz reaktoru DEMO očekáván do roku 2050.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..