Průběžné hodnocení schopnosti dlouhodobého provozování informuje o příspěvku k naplnění celosvětových energetických a klimatických cílů, sdělila generální ředitelka World Nuclear Association, Agneta Rising, na konferenci 3. dubna v Riu de Janeiru. Během události brazilský ministr těžby a energetiky sdělil, že se země odhodlala pokračovat v projektu výstavby třetího bloku jaderné elektrárny Angra.

jaderná energie - Brazilské setkání se zaměřuje na jaderné výhody - Zprávy (Agneta Rising Spotlight Brazil April 2019 World Nuclear Association) 1
Agneta Rising informuje o výhodách jaderné energetiky na konferenci (Zdroj: World Nuclear Association)

„V roce 2018 rostla celosvětová výroba z jádra již šestý rok po sobě. V tomto roce bylo spuštěno více nových bloků, než za posledních 25 let. Tyto rekordy budou opět překonány v roce 2019. Země, jako je Brazílie, potřebuje dodatečný vývoj, pokud chceme být úspěšní při vývoji celosvětového nízkouhlíkového energetického mixu,“ dodala Rising.

Dva jaderné bloky, Angra 1 a 2, dodávají přibližně 3 % brazilské elektřiny. Práce na projektu výstavby třetího bloku začaly v roce 1984, ale v roce 1986 byly práce pozastaveny ještě před počátkem plné výstavby elektrárny. Návrat k výstavbě nastal v roce 2010, kdy byl vylit první beton. V polovině roku 2015 byl však projekt znovu pozastaven.

Podle společnosti Petronicias, Albuquerque sdělil, že brazilská vláda je „velmi odhodlaná“ v pokračování na výstavbě třetího bloku. „Tento týden začaly obchodní diskuse, definováním atraktivního obchodního modelu pro partnerství mezinárodních jaderných společností,“ sdělili a dodali, že cíl pro jadernou elektrárnu Angra 3 je komerční provoz od roku 2026.

Země s dlouhou historií znalostí jaderné energetiky, jako je Brazílie, jsou potřebné pro vedení na cestě k rozšíření jaderné kapacity, která by mohla přispět k udržitelné energetice budoucnosti, sdělil předseda World Nuclear Association, Kiril Komarov.

Reive Barros dos Santos, tajemník plánování a energetického vývoje v brazilském ministerstvu těžby a energetiky, popsal jadernou energetiku jako „strategický energetický zdroj“ a sdělil delegátům, že ministerstvo může koordinovat politiku s cílem přilákat dlouhodobé investice, či poskytnout rovné podmínky a snížení daní.

Celso Cunha, prezident brazilské asociace pro vývoj jaderné energetiky (ABDAN), zdůraznil potřebu změny brazilského vládního plánování a zvážení jaderné energetiky do těchto krátkodobých plánů. Nyní jsou do těchto plánů zahrnuty pouze politiky s horizontem nad desetileté energetické plány.

„50letý plán je důležitý, ale není znakem činitelů s rozhodovacími pravomocemi v oblasti investic. Společnosti, které jsou tu nyní, to mohou potvrdit,“ sdělila společnost Cunha. Prezident společnosti ABDAN také sdělil, že malé modulární reaktory mohou pomoci naplnit brazilskou potřebu po energiích. Taková technologie by nyní mohla řešit problémy, jaké jsou v brazilském státu Roraima. „Dostáváme se do místa, kde stojí malé modulární reaktory dnes. Pokud bychom to diskutovali už dávno, tato technologie mohla řešit problémy Roraimy,“ dodal. Nejsevernější brazilský stát není připojen k brazilské elektrické rozvodné síti a musí dovážet všechnu elektřinu z Venezuely. Ta ovšem, podle BBC, neplní svou část smlouvy o dodávkách elektřiny státu.

Dokonalost v oblasti výkonnosti

Rising poznamenala, že první blok indické jaderné elektrárny Tarapur prošel milníkem 50leté výroby elektřiny.

První blok elektrárny Tarapur dokazuje potenciál existujících jaderných elektráren na světe při dodávkách čisté, bezemisní elektřiny, dodala. „Tento pokračující vynikající výkon v kombinaci s podstatným novým programem výstavby, může pomoci jaderné energetice dosáhnout cílů programu Harmony, tedy 25 % dodávek světové elektřiny z jádra do roku 2050.“

Čtyři další reaktory mají letos dosáhnout stejných milníků. Jedná se o indický druhý blok elektrárny Tarapur, švýcarský první blok elektrárny Beznau, první blok elektrárny Nine Mile Point a elektrárna Gina ve Spojených státech. Tyto bloky letos dosáhnou 50letého provozu od jejich prvního připojení k elektrické síti.

Jaderné elektrárny celosvětově zaznamenaly významné zlepšení v jejich výkonnosti a využití, sdělila společnost World Nuclear Association.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..