Brazilský národní energetický plán zváží do roku 2050 jaderné elektrárny se zahrnutím technologií reaktorů generace IV a malých modulárních reaktorů (SMR). Ty by měly zajistit dostatek elektřiny pro rostoucí poptávku, sdělil ministr těžby a energetiky, Bento Albuquerque, 4. dubna.

jaderná energie - Brazilská vláda se zavazuje k jádru - Zprávy (A Rising B Albuquerque Spotlight Brazil 2019 WNA) 1
Generální ředitelka World Nuclear Association, Agneta Rising, děkovala Albuquerquemu na setkání Spotline (Zdroj: World Nuclear Association)

Brazilská vláda je pevně odhodlaná pokračovat na projektu výstavby třetího bloku jaderné elektrárny Angra, která bude hrát „důležitou roli“ v budoucím energetickém systému, sdělil ministr při nejvyšším setkání na brazilské konferenci World Nuclear Spotlight v Riu de Janeiru. Projekt zajistí základní zajištění bezpečnosti dodávek pro mezikontinentální rozvodnou síť, dodal.

Brazilský národní energetický plán pro rok 2050 (PNE 2050) má být zveřejněn do konce tohoto roku a bude zahrnovat nové jaderné elektrárny pro výrobu elektřiny základního výkonu. Brazílie má velkou instalovanou kapacitu ve vodních elektrárnách. V roce 2016 vodní energetika dodávala 66 % hrubé výroby elektřiny. Není to však dostatek pro zajištění základního zatížení sítě a zabezpečení stabilních dodávek elektřiny při současném růstu poptávky po elektřině a zvyšujícím se podílu obnovitelných zdrojů.

V období mezi léty 2020 a 2030 by měla Brazílie zvážit „existující technologie“. Pokročilé technologie, jakými jsou například technologie reaktorů generace IV a malých modulárních reaktorů, mají být uvažovány až od roku 2040 do roku 2050, dodal.

Brazílie se podílela na programech vývoje reaktorových návrhů nové generace se zahrnutím reaktorů generace IV mezinárodního fóra a mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Tyto programy se týkaly zejména projektů pokročilých jaderných reaktorů a pokročilých paliv. Národní komise pro jadernou energii CNEN je také zapojena do projektu se společností Westinghouse na vývoji modulárního reaktoru IRIS, sdělila World Nuclear Association.

Jako země s velkými zásobami uranu a vyvinutou technologií k zajištění tohoto jaderného paliva, může být, jak informoval Albuquerque, nerozumné, pokud by se Brazílie neúčastnila trhu jaderného paliva jako jeho dodavatel. Sdělil, že věří, že země může vytvořit financování a investice do vzrůstající národní obohacovací kapacity, a tudíž také vytváření nových možností exportu v dalších fázích jaderného palivového cyklu.

„Kvůli tomu musíme zajistit nové obchody pro těžbu uranu a jeho zpracování, které zvažuje partnerství se soukromými společnostmi, což je podobné modelu, zvažovaného pro výstavbu třetího bloku jaderné elektrárny Angra,“ dodal.

První beton elektrárny Angra 3, tlakovodního reaktoru o výkonu 1405 MW elektrických, byl vylit v roce 2010, přičemž projekt původně začal v roce 1980. Projekt byl nadále pozastaven v polovině roku 2015. Dva jaderné reaktory Angra 1 a 2 dodávají přibližně 3 % celkové výroby elektřiny v Brazílii.

Albuquerque sdělil, že pokrok výstavby třetího bloku elektrárny Angra bude záviset na „komplexním procesu“ rozhodování, které probíhá již nyní. Výstavbu a provoz elektrárny provádí společnost Electronuclear, která je dceřinou společností vládní společnosti Electrobras. Minulý týden začaly konzultace ohledně definování mnohem atraktivnějšího obchodního modelu a partnerství mezi brazilskými společnostmi a mezinárodními jadernými hráči, dodal. Komerční provoz třetího bloku se očekává v roce 2026 a dodal: „pracujeme tvrdě a s odhodláním nezbytným ke strukturální reformě.“

Reformy mohou přilákat nové příležitosti k dlouhodobým investicím a umožní vytvoření „efektivního cyklu“ pro ekonomiku. To může vyvolat důvěru v otevření brazilského zahraničního trhu a podpořit hospodářskou soutěž, produktivitu a efektivitu, dodal. Všechny výrobní sektory by měly mít prospěch z podnikání s menšími dozornými a legislativními nároky, dodal.

„Víme, že výzvy, které před námi stojí, jsou obrovské. Jsme si však jistí, že máme vůli a odvahu tyto překážky překonat. Brazilská vláda je odhodlána tělem i duší zajistit nezbytné reformy, které ukáží naši kapacitu a umožní zemi začít novou udržitelnou kapitolu ve vývoji naší historie.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..