Zákon o vedení jaderné energetiky (NELA), návrh legislativy cílené na urychlený vývoje nasazení pokročilých jaderných technologií a obnovení vedoucího postavení USA v sektoru jaderné energetiky byl znovu představen senátu USA.

jaderná energie - Bill Gates je nadšený z urychlení jaderné legislativy - Zprávy (Bill Gates GatesNotes) 1
Bill Gates (Zdroj: GatesNotes)

Zákon NELA byl předložen 27. března skupinou 15 senátorů vedené aljašskou senátorkou, Lisou Murkowski. V září 2018 byly senátu předběžně oznámeny hlavní body nového zákonu, stejně jako byla předložena jedna z několika dvoustranných dohod podporujících pokročilé jaderné inovace. Ty by měly být zváženy na 115. americkém kongresu, který skončil 2. ledna. Jedním z těchto zákonů – Nuclear Energy Innovation and Modernisation Act, který modernizuje americký dozor a podporu založení licenčního rámce pro další generaci pokročilých reaktorů. Návrh byl uzákoněn 14. ledna.

„28. března několikastranná skupina vůdců v americkém senátu zavedla Nuclear Energy Leadership Act, který zakládá ambiciózní plán urychlení vývoje pokročilých jaderných reaktorových technologií,“ sdělil Bill Gates, technolog, obchodník a filantrop. „Nelze přecenit, jak je tohle důležité,“ dodal.

„Abychom předešli nejhoršímu efektu klimatických změn, potřebujeme dosáhnout téměř nulových emisí ve všech sektorech lidské činnosti jako například zemědělství, energetice, výrobě, dopravě a stavebnictví tím, že budeme investovat do inovací napříč všemi sektory se současným zapojením nízkonákladových obnovitelných zdrojů.“

Jaderná energetika je jednou z těchto kritických technologií. Jedná se o ideální řešení klimatických změn, neboť je to jediný zdroj elektrické energie, nevypouštějící emise oxidu uhličitého, který dodává výkon do sítě kontinuálně.

„Jsem nadšen, že se senátoři obou stran spojili při podpoře pokročilých jaderných projektů. Jedná se skutečně o typ vedení, potřebný k naplnění klimatických potřeb země a znovu potvrzení našeho vedení v tomto důležitém průmyslu,“ dodal.

Gates, spoluzakladatel společnosti Microsoft a předseda společnosti TerraPower LLC, ve svém článku na konci roku 2018 na blogu vydal poznámku o plánech na tento rok. Ty mají být zaměřeny více na „rozhovory“ ohledně toho, jak by Spojené státy měly znovu získat vedoucí pozici ve výzkumném programu jaderné energetiky.

Návrh zákona byl formálně představen senátu Murkowskim. Zákon dále upřesnili senátoři Cory Booker, Jamese Risch, Joe Manchin, Mike Crap, Lamar Alexander, Sheldon Whitehouse, Cory Gardn, Chris Coonse, Dan Sullivan, Tammy Duckworth, Lindsay Graham, Michaele Bennet, Shelly Moore Capita a Rob Portman. Ti také řídí americké ministerstvo k „založení cílů pokročilé jaderné energetiky, zajištění všestranného testovacího rychlého reaktoru, zpřístupnění nízko obohaceného uranu pro výzkum, vývoj a demonstraci pokročilých jaderných konceptů a jiných odvětví“.

Mezi ty se řadí autorizace dlouhodobých smluv o nákupu elektřiny, zřízení dlouhodobého pilotního programu nákupu elektřiny z jaderných elektráren, výzkum a vývoj pokročilých jaderných technologií, strategický plán jaderné energetiky, univerzální rychlý reaktor, pokročilé programy zabezpečení jaderného paliva a univerzitní program vedení jaderných technologií.

Pokročilé reaktory jsou další generací průlomových jaderných technologií, které přináší významné vylepšení výroby elektřiny, sdělili senátoři. „I když Spojené státy vynalezly a komercializovaly jaderné elektrárny, naše vedení sklouzlo a vytvořilo potřebu nové politiky, která potřebuje příležitost průmyslu navrhnout a zavést pokročilé koncepty jaderných reaktorů. NELA pomůže usnadnit cestu trhu pokročilých jaderných reaktorů tím, že umožní federální vládě adaptovat komercializované technologie, poskytovat podporu vědecko-výzkumným zařízením, demonstrovat pokročilé jaderné projekty, překonat překážky dostupnosti jaderných paliv v případě, že nejsou na trhu a výcvik další generace jaderných vědců.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..