Alexej Bannik, viceprezident čínských projektů stavěných společností Atomstrojexport (ASE), vydal plány pro nové bloky reaktoru VVER-1200 v jaderné elektrárně Tchien-wan (pchin-jin: Tianwan) a Sü-ta-pao (pinyin: Xudabao). Výstavba 7. bloku elektrárny Tchien-wan začne v květnu 2021, výstavba třetího bloku Sü-ta-pao začne v říjnu 2021 a osmého bloku Tchien-wan v březnu 2022. Spuštění bloků Tchien-wan je naplánováno na roky 2026 a 2027 a ke spuštění Sü-ta-pao by mělo dojít v roce 2028.

jaderná energie - Atomstrojexport představil plány čínských projektů - Zprávy (Tianwan 1 4) 1
První čtyři bloky jaderné elektrárny Tchien-wan (Zdroj: ASE)

ASE a China National Nuclear Corporation (CNNC) podepsaly obecnou smlouvu pro výstavbu 7. a 8. bloku a technickou smlouvu pro dva nové bloky v elektrárně Sü-ta-pao 7. března tohoto roku. Tyto zakázky byly připraveny v souladu se strategickým balíčkem dohod podepsaných během návštěvy ruského prezidenta Vladimíra Putina v Číně v minulém červnu. Tento balíček definuje spolupráci mezi Ruskem a Čínou v jaderném průmyslu v nadcházejících desetiletích. Spolupráce při výstavbě 7. a 8. bloku jaderné elektrárny Tchien-wan byly podepsány mezi CNNC a Rosatomem na začátku listopadu minulého roku. Označily realizaci rámcových pracovních smluv.

ASE je inženýrská divize Rosatomu a Bannikovy komentáře se objevily v novinovém rozhovoru ruské státní jaderné korporace Rosatom.

„Podle zakázky má dojít k prvnímu lití betonu na sedmém bloku Tchien-wan v květnu 2021, pět měsíců na to má začít lití betonu na třetím bloku elektrárny Sü-ta-pao a dalších 5 měsíců na to má být vylit beton na 8. bloku Tchien-wan a dalších 5 měsíců od tohoto bloku má dojít k lití betonu na 4. bloku elektrárny Sü-ta-pao,“ sdělil Bannik. „Tyto termíny jsou velmi ambiciózní a jejich dosažení bude vyžadovat jasnou a koordinovanou práci všech účastníků projektu.“

Staveniště sedmého a osmého bloku je „v podstatě připraveno,“ sdělil Bannik. „Nyní pracujeme na vyrovnání terénu, ale to už jsme zde jednou připravovali, takže není třeba zajistit žádný další průzkum terénu,“ dodal. Čínská strana plně připravila staveniště elektrárny Sü-ta-pao pro výstavbu šesti bloků. Dva z nich budou stavěny společností ASE.

Bannik sdělil: „Plánujeme jaderný ostrov, vydáváme technické požadavky a sledujeme elektrárnu jako celek, jakožto i bezpečnostní koncept a přípravu dokumentů pro licencování. Čínská strana je zodpovědná za návrh nejaderného ostrova a dodávek všech zařízení pro tuto část. Budeme podporovat hlavní vybavení jaderného ostrova a bezpečnostních systémů. Rusové se budou účastnit všech fází výstavby.“

Dodal: „Ve společnosti je mnoho specialistů, jsou to naši staří přátelé, kteří pracují při výstavbě jaderné elektrárny Tchien-wan a my jsme s nimi velmi spokojeni. Rozdělení práce na výstavbě nových bloků není jiné než na výstavbě třetího a čtvrtého bloku. Při této výstavbě se Čína plně zapojila do stavebních prací. Proto neplánujeme dodávat tak velké zdroje v této zemi. Pravděpodobně budeme potřebovat odborníky pro práci v kancelářích a na staveništi na čínské straně.“

ASE plánuje zvýšit počet pracovníků pracujících na klíčových projektech, dodal, „ale ne o moc“.

„Ve společnosti chceme udržet počet čínských ředitelů na optimální úrovni. Projekt výstavby bloků je stejný a je třeba čerpat z výhod plynoucích z výstavby stejných bloků. Pokud jde o zastoupení v Číně, jednotlivá staveniště se nachází velmi daleko od sebe, v různých provinciích. Pro lokalitu elektrárny Sü-ta-pao musíme vytvořit infrastrukturu, kterou bude třeba zopakovat v provincii Lianyungang, kde bude postavena elektrárna Tchien-wan. Tohle jsou požadavky zakázky,“ sdělil Bannik.

Čínský projekt elektrárny s reaktorem VVER-1200 se bude mírně lišit od bloků stavěných v Rusku, dodal. Změny v projektech zahrnou jiné klimatické podmínky, či zdroje vody. Navíc má čínský zákazník řadu specifických požadavků se vztahem k jaderné, radiační a požární bezpečnosti a také vlivu na životní prostředí, dodal.

Druhý blok Novovoroněžské II jaderné elektrárny bude třetím blokem VVER-1200 spuštěným po spuštění prvního bloku Novovoroněžské II elektrárny a prvním bloku Leningradské II elektrárny, které byly spuštěny v roce 2016 a 2017.

Rosatom popsal reaktor VVER-1200 jako jaderný reaktor generace III+, který má několik ekonomických a bezpečnostních výhod v porovnání s předchozím blokem VVER-1000. Je o 20 % výkonnější, vyžaduje o 30 až 40 % méně provozního personálu a jeho plánovaná životnost je dvojnásobná, 60 let. Navíc je životnost možné prodloužit o dalších 20 let.

Rosatom staví své projekty reaktoru VVER-1200 také v Bangladéši, Bělorusku, Finsku a Maďarsku.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..