Americké ministerstvo energetiky (US DOE) oznámilo tříleté financování ve výši 7,5 milionů dolarů (173 milionů Kč) v rámci pomocného programu na zvýšení kvality potřebných dat pro širokou škálu jaderných činností od základního výzkumu v jaderném výzkumu, produkci izotopů, úsilí k zamezení zneužívání jaderných materiálů a výrobě elektřiny z jaderné energie.

jaderná energie - Americké ministerstvo financuje výzkum jaderných dat - Zprávy (Data general Jae Rue) 1
Ilustrativní obrázek (Zdroj: WNN)

„jaderná data jsou životně důležitou součástí od základního použití přes výrobu energie až k obranným systémům,“ sdělil Timothy Hallman, ředitel pro jadernou fyziku amerického ministerstva energetiky. „Tato data vyžadují neustálé zpřesňování a toto úsilí zvýší dostupnost jaderných dat pro americkou vědu, výzkum, vládu a průmysl.“

Úsilí je koordinováno meziagenturní pracovní skupinou Nuclear Data a zahrnuje čtyři programy amerického ministerstva energetiky: kancelář jaderné fyziky, izotopový program DOE, kancelář jaderné energetiky a národní jaderné zabezpečovací administrativy zabraňující jaderné proliferaci.

Očekává se dodatečný výzkum k zajištění experimentálních prací, výpočetních modelů, simulací a potenciálního úsilí k zajištění zlepšení přístupu k existujícím datům. Nová data, vyvinutá díky projektům, budou transformována do nejvhodnější podoby pro americký program jaderných dat, který je využívaný jak výzkumem, tak průmyslem.

Grant ve výši 1 milionu dolarů ročně bude udělen na žádost univerzity a národní laboratoře a bude udělen na základě soutěže, přesně podle zprávy.

Oznámení o příležitostech DOE bylo vydáno kanceláří pro vědu amerického ministerstva energetiky.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..