Americká veřejnost je rovnoměrně rozdělena. 49 % populace podporuje použití jaderné energetiky a 49 % se staví proti jejímu využívání. Tento průzkum zajistila společnost Gallup. Z dlouhodobého hlediska se zdá, že názory veřejnosti na využívání jaderné energetiky ve Spojených státech kolísají v reakci na domácí ceny energií.

jaderná energie - Americká veřejnost na rozpacích - Zprávy (Gallup poll chart March 2019 Gallup) 1
Výsledky průzkumu společnosti Gallup (Zdroj: Gallup)

Otázky ohledně jaderné energetiky byly položeny v rámci ročního průzkumu životního prostředí. Ten byl zajištěn společností Gallup a proběhl mezi 1. a 10. březnem. Dotázáno bylo 1039 dospělých z 50 amerických států a oblastí Kolumbie. Celkem 17 % dotázaných bylo silně pro jadernou energetiku, 32 % bylo pro jadernou energetiku, 28 % nebylo pro jadernou energetiku a 21 % bylo silně proti jaderné energetice.

Procentuální podíl ve prospěch jaderné energetiky od roku 2016, roku, kdy proběhl poslední podobný průzkum,
vzrostl o 5 % . V té době bylo celkem 44 % tázaných silně pro, nebo pro jadernou energetiku.

49% podíl pro jadernou energetiku je hluboko pod maximem, které bylo v roce 2010 62 %, sdělila společnost Gallup. Nejvyšším bodem vzestupu byly zvyšující se ceny ropy ve Spojených státech. Zvýšená produkce ropy i zemního plynu snížila náklady na energii a následně také podporu Američanů pro jadernou energetiku.

Názory na využívání jaderné energie ve Spojených státech silně oscilovaly od prvního průzkumu, zajištěného v roce 1994. Zdá se, že se jedná o reakci na domácí ceny energií, sdělila společnost. Dále dodala: „Podpora jaderné energetiky roste s rostoucími cenami ropy od roku 2010. S klesajícími cenami ropy však zájem opět klesá. Domácí produkce jak ropy, tak zemního plynu přitom roste. Na začátku roku 2016 byl nadbytek domácí produkce ropy a pokles cen energií zapříčinil nejnižší podporu jaderné energetiky podle průzkumu společnosti Gallup.“

„Malý“ nárůst podpory jaderné energetiky je očekávaný v roce 2019, jelikož se počítá se vzrůstem ceny ropy, sdělila společnost. „Nebo možná některé zvýšení podpory pramení ze skutečnosti, že jaderná energetika vyrábí bezemisní elektřinu. 60 % Američanů upřednostňuje snížení vypouštění skleníkových plynů,“ poznamenala společnost, když informovala o výsledcích ankety.

Na otázku, zda obecně považují americké jaderné elektrárny za bezpečné, či nebezpečné odpovědělo 47 % dotázaných, že jsou bezpečné, 4 % neměli názor a 49 % dotázaných řeklo, že považuje jaderné elektrárny za nebezpečné. „Poprvé za více jak 10letou historii průzkumu společností Gallup se stalo, že více Američanů považovalo jadernou energetiku za nebezpečnou. Dokonce i v průzkumu z roku 2011, zajištěném dva týdny po nehodě japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, většina uvedla, že považují jaderné elektrárny za bezpečné,“ informovala společnost.

Průzkum životního prostředí je součástí souboru průzkumů zajišťovaných společností Gallup Pool Social Series (GPSS). Tyto průzkumy jsou zaměřeny na dospělé několika různých sociálních, ekonomických a politických skupin. Témata průzkumů jsou uspořádána do 12 okruhů a jsou zkoumány každoročně v jednom měsíci. Společnost GPSS začala provádět tyto průzkumy v roce 2001 a snaží se aktualizovat několik set dlouhodobých otázek. Některé z nich se řeší od 30. let minulého století. V průzkumech jsou však i otázky zaměřené na problémy moderního života.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..