Norský institut technologií energetiky (IFE) pozastavil spouštění výzkumného reaktoru JEEP-II v Kjeller poté, co byla zjištěna koroze na několika komponentech během bezpečnostní odstávky. Pokud má být reaktor spuštěn, bude vyžadovat „rozsáhlé a nákladné“ opravy.

jaderná energie - Výzkumný reaktor JEEP-II čelí nejisté budoucnosti - Zprávy (JEEP II research reactor IFE) 1
Výzkumný reaktor JEEP-II v Kjeller (Zdroj: IFE)

JEEP-II je součástí národní norské výzkumné infrastruktury NcNeutron pro základní výzkum ve fyzice a materiálových technologiích. Mezi partnery NcNeutron patří univerzita v Oslu, univerzita Stavanger, norskou univerzitu výzkumu a technologií a nezávislou výzkumnou organizaci SINTEF. JEEP-II je také součástí norského příspěvku k vývoji a výstavbě evropského zdroje spalační reakce výzkumného centra ve švédském Lundu. Jeho dokončení se předpokládá do roku 2023.

„Jedná se o vážnou situaci v případě, že přemýšlíme o pokračujícím provozu,“ sdělil prezident IFE, Nils Morten Huseby. „Zjištění vyžadují dodatečné opravy a zlepšení před možným znovuspuštěním. Stále provádíme plánované inspekce, ale uvědomujeme si, že tyto jsou opravy časově náročné a velmi drahé. Bezpečnost je vždy na prvním místě a my dospěli k závěru, že neexistuje možnost znovuspustit reaktor bez dodatečných vylepšení.“

Institut IFE sdělil, že bylo vyvezeno palivo z reaktoru a těžkovodní chladivo i moderátor bylo vysušeno.

„Nyní je reaktor v režimu odstavení bez data znovuuvedení do provozu,“ dodali. „Na základě nynějších provozních podmínek nebude reaktoru znovu spuštěn v roce 2019.“

Huseby dodal, že představenstvo IFE bylo o této skutečnosti informováno a požádalo o provedení „všech příslušných opatření“ k zajištění objasnění situace. Plán oprav s přidruženými náklady bude představen na zasedání správní rady 25. dubna.

Jaderný reaktor o výkonu 2000 kW tepelných ve výzkumném centru Kjeller, umístěném přibližně 25 km severně od Osla, byl spuštěn v roce 1967. Jeho hlavním účelem byl základní výzkum neutronové fyziky, produkce lékařských a průmyslových radioizotopů a kapacita pro ozařovací experimenty. V prosinci IFE obdrželo obnovenou licenci k provozu jaderného reaktoru JEEP-II po dobu dalších 10 let.

Institut také využíval testovací reaktor Halden pro výzkum paliva a materiálů. Tento projekt byl závazkem národních organizací v 19 zemích sponzorujících společně financovaný program pod záštitou OECD Nuclear Energy Agency. Program byl obnovován každé tři roky. Norsko, jako hostitelská země, zajišťuje 30 % nákladů programu. V roce 2018 IFE oznámila, že nebude žádat o prodloužení provozní licence, která tak vyprší v roce 2020 a reaktor, který byl odstaven z důvodu zvýšení bezpečnosti, nebude znovu spuštěn. Pokračující provoz reaktoru, který byl spuštěn v roce 1959, by nebyl životaschopný, sdělil institut IFE.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..