Americké jaderné elektrárny dosáhly v roce 2018 nejvyšší úrovně výroby i přes uzavření některých bloků. Dokonce překonaly předchozí rekord z roku 2010. Sdělila to americká energeticko-informační administrativa (EIA).

jaderná energie - Výroba z jádra v USA byla v minulém roce rekordní - Zprávy (US nuclear generation 1957 2018 EIA 1) 1
Vývoj výroby elektřiny z jaderné energetiky od roku 1957 do 2018 (Zdroj: EIA)

Zvýšení kapacity elektráren společně se zkrácením odstávky potřebné pro výměnu paliva a údržbu umožnilo zvýšit výrobu elektřiny v zemi až na 807,1 TWh v roce 2018. Díky tomu byl překonán i předchozí rekord 807 TWh z roku 2010. Pouze jediná nová jaderná elektrárna vstoupila od roku 2010 do komerčního provozu. Jednalo se o druhý blok jaderné elektrárny Watts Bar s výkonem 1200 MW elektrických, která je provozovaná společností Valley Authority. Mezi léty 2010 a 2018 bylo však zaznamenáno zvýšení výkonu o 2 GW elektrické. Tento výkon je popisovaný jako „téměř ekvivalentní“ dvěma blokům Watts Bar. Sedm elektráren s celkovým výkonem 5,3 GW elektrických bylo od roku 2013 odstaveno. V USA bylo v provozu na začátku roku 2018 celkem 98 reaktorů v 60 elektrárnách.

„Kombinace zvýšení výkonů bloků, zkrácení odstávek a zvýšení tepelné účinnosti elektrárny vedly v roce 2018 k nejvyššímu koeficientu využití elektráren, a sice 92,6 %,“ sdělila agentura EIA a dodala, že to pravděpodobně nebude překonáno.

Třetí a čtvrtý blok elektrárny Vogtle, které mají být uvedeny do provozu v letech 2021 a 2022, dodají dalších 2200 MW elektrických do rozvodné sítě. Naneštěstí však tento výkon nebude vyšší, než výkon bloků, které mají být odstaveny v následujících 7 letech, dodala EIA. Bloky v elektrárně Vogtle jsou provozovány elektrárenskou společností Georgia Power. Odstavení dvou elektráren (Pilgrim v Massachusetts a Three Mile Island) se očekává v tomto roce a uzavření všech 12 bloků do roku 2025 zapříčiní snížení výkonu z jaderných zdrojů o 10,5 GW elektrických.

Příležitosti pro budoucí zvýšení výkonu se také „snižují,“ dodala EIA. Dozorný orgán předpokládá zvýšení výkonu, vlivem zvýšení účinnosti, pouze o 60 MW elektrických do roku 2020. „Stávající podmínky na trhu (kombinace relativně levné elektřiny konstantní poptávky po elektřině) neposkytují finanční iniciativu vlastníkům elektráren vyžadovat investice do vylepšení, které by mohly zvýšit produkci ze stávajících jaderných elektráren.“

Podle předpokladů se čistá výroba z jaderných elektráren sníží do roku 2025 o 17 %. Tato informace byla otištěna ve výroční zprávě EIA pro rok 2019. Výkon uzavřených jaderných elektráren bude kompenzovaný novými elektrárnami na zemní plyn a obnovitelnými zdroji jako jsou větrné, či solární elektrárny.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..